Albatros
książki

Sprawa osobista

Z powieściami Lee Childa mam trochę jak z płytami Lennego Kravitza. Dostaję do ręki nową i nagle orientuję się, że w recenzji sprzed dwóch, czy trzech lat wystarczy podmienić tytuły a reszta treści pasuje idealnie.

W „Sprawie osobistej” Jack Reacher, twardziel nad twardziele, były żandarm wojskowy a dziś człowiek, który rozwiązuje sprawy, które wydają się nie do rozwiązania,  zwabiony tajemniczym ogłoszeniem w wojskowym periodyku zaczyna ścigać super snajpera, który być może planuje zamach na członków zlotu grupy G8. Robotę zlecił naszemu bohaterowi amerykański generał, z którym przed laty Reacher pracował. I któremu winien jest przysługę. Jakby tego było mało, snajper którego Jack ściga to były więzień, który trafił za kratki dzięki zdolnościom Reachera.

Tym razem Child przenosi akcję ze Stanów do Europy a Reacher w towarzystwie młodej agentki ściga snajpera w Paryżu i Londynie. W tej drugiej stolicy nasz bohater będzie musiał zmierzyć się nie tylko z byłym żołnierzem, ale londyńskimi gangsterami, którzy rządzą miastem.

Jak to w powieściach o Reacherze i tu akcja galopuje na złamanie karku, a czytelnik nie ma czasu zastanowić się nad sensem działania bohatera. Skutecznie odwracają od tego naszą uwagę kolejne bijatyki i strzelaniny. Zresztą czy zastanawianie się nad tym co i dlaczego robi Reacher ma sens? To trochę tak, jakby doszukiwać się głębokiego sensu w ekranowych nawalankach z Jasonem Stathamem. Logika idzie w kąt, gdy w powietrzu śmigają kule, a trup ściela się gęsto.

Jeśli zatem macie ochotę na kilka godzin lektury spędzonej  w towarzystwie cwanego i upartego twardziela, który nie boi się ani śmierci, ani londyńskich oprychów. Polecam. Tylko błagam – nie myślcie zbyt długo nad tym jakim cudem Reacher znalazł ogłoszenie i po co w ogóle główny zły wymyślił całą skomplikowaną intrygę. Ja zacząłem i niestety poległem. Za diabła bowiem nie ma sensu to, co robią bohaterowie, ale za to robią to z takim wdziękiem że łatwo ową bezsensowność wybaczam.

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz