książki

Sowa Ninja / The Ninja Owl – odważna sowa z marzeniami [recenzja]

Sowa Ninja / The Ninja Owl. Monika FIlipina. Ezop 2017

Monika FIlipina to już doświadczona artystka na polu ilustracji dziecięcej, autorka i współautorka wielu książek dla najmłodszych oraz zdobywczyni kilku branżowych nagród (w tym Golden Pinwhell za najlepszą zagraniczną książkę dla dzieci przyznawaną podczas Targów Książki Dziecięcej w Szanghaju). Jedna z jej najnowszych publikacji, “Sowa Ninja”, tylko potwierdza kunszt tej autorki.

W dzisiejszych czasach, w dobie komputeryzacji i wszędobylskiego photoshopa, analogowe metody tworzenia grafiki, jako te trudniejsze i bardziej czasochłonne, odchodzą pomału do lamusa. A już rysowanie kredkami to czynność przypisywana raczej wyłącznie dzieciom, a nie profesjonalnym ilustratorom. Dlatego też sztuka Filipiny jest unikatowa i na tle innych prac mocno się wyróżnia. Pierwsze co rzuca się w oczy, to świetne wyczucie barw. Ciepła paleta i świetne kontrasty koją zmysł estetyczny i zachęcają do pozostania na każdej stronie nieco dłużej. To w połączeniu z nienagannym stylem i manierą tworzenia przesympatycznych postaci sprawia, że “Sowę Ninja” (jak zresztą inne jej prace) chłonie się bez opamiętania. W tym przypadku mamy jeszcze do czynienia z atrakcyjną fabułą z elementami wychowawczymi. Eugeniusz (tytułowy bohater) uczy nie tylko angielskiego, ale też odwagi, uporu w realizacji własnych marzeń i celów oraz oporu wobec zniechęcenia i krytyki. Mądra i pięknie narysowana książeczka, którą chce się oglądać wciąż i wciąż.

Kategorie
książki
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz