książki

Siła strachu

Siła strachu, Piotr Jezierski, Wydawnictwo Naukowe Katedra 2012.

Idealna książka na koniec świata! Jej autor, dziennikarz i kulturoznawca Piotr Jezierski, przygląda się najróżniejszym przejawom ludzkiego lęku przed apokalipsą, jakie od stuleci odbijają się w naszej kulturze. Otrzymujemy tu więc wskazówki na temat właściwego sposobu odczytywania „Apokalipsy św. Jana”, dowiadujemy się jak zaskakujące przesłanki kryły się za realizacją „Wojny światów” Piotra Szulkina, śledzimy postępujący rozkład postapokaliptycznego świata w kolejnych częściach cyklu „Mad Max” George’a Millera i odkrywamy echa tej tematyki we współczesnych komiksach (takich jak „Pielgrzym” czy „Strażnicy”) oraz grach komputerowych (m.in. „Fallout” i „S.T.A.L.K.E.R.”).

W każdym z rozdziałów czuć entuzjazm autora względem omawianych tytułów i mimo jego akademickiego zacięcia oraz setek przypisów, książkę czyta się naprawdę dobrze. Nie upiększają jej co prawda żadne fotosy i zdarzają się drobne błędy (Piersa Anthony’ego uparcie nazywa się tu Anthonym Piersem, a Piotrowi Kletowskiemu zmieniono nazwisko na Kletkowski), ale trzeba przyznać, że jak na 200-strnicową publikację Jezierskiemu udało się w przystępny sposób zgłębić bardzo ciekawy i złożony, a do tego okrutnie zaniedbywany temat.

 

Kategorie
książki
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Dodaj komentarz