Grupa Wydawnicza Foksal
książki

Pulp Fiction

W tym roku minęło dwadzieścia lat odkąd Quentin Tarantino realizując „Pulp Fiction” zmienił oblicze współczesnego kina. Książka Jasona Baileya to genialny hołd dla tego genialnego filmu

W zasadzie to taka kompilacja w stylu „wszystko, co chcielibyście wiedzieć…”, tyle, że książka Baileya ma tę przewagę nad innymi tego typu publikacjami, iż nie ogranicza się tylko do zbierania informacji o „Pulp Fiction”. Ten film jest tu punktem wyjścia do snucia opowieści zarówno o życiu Tarantino, jak o kinie gatunkowym w ogóle. A zatem z „Pulp Fiction” dowiecie się zarówno wszystkiego, co potrzebujecie wiedzieć o kinie „blaxploitation”, „grindhouse”, surf rocku czy filmowej narracji.

Bailey bowiem rozkładając film Tarantino na części pierwsze zabiera na niezwykłą wycieczkę w przeszłość popkultury. Dostajemy zatem i eseje o literackiej pulpie i kinie lat 60. Opisując bohaterów „Pulp Fiction” autor przypomina popkulturowe archetypy, do których nawiązuje Tarantino, zaś w ustępach będących dekonstrukcją poszczególnych scen przypomina wszystkie filmy, do których reżyser się odnosił. Jest zatem „Pulp Fiction” małą encyklopedią kina gatunkowego i popkultury, z którą zapoznać powinien się każdy, kto chce w przyszłości się o tym wypowiadać.

Pewnie, że Bailey nie jest nieomylny (w opisie zawartości słynnej walizki pomija dwa dość istotne filmy, do których się odnosi), ale kilka błędów i potknięć nie umniejsza wartości tej pozycji. I tylko szkoda że nikt w Polsce nie pisze takich książek. Niby leksykon, a mądry i błyskotliwy. A co najważniejsze – zupełnie pozbawiony nadętego „ja” autora. Oczywiście nie przypadnie do gustu ta książka wszystkim cierpiącym na przerost ego absolwentom filmoznawstwa, którzy zwykli używać w swoich tekstach zwrotów mądrych, które mają programowo zawstydzać „szarego” człowieka. Oj nie przypadnie. Za to dla całej reszty świata kochającej pop i pulp to pozycja idealna. I świetnie nadająca się na prezent – bo tak pięknie wydanej książki o kinie w Polsce nie było od dawna.

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz