Vesper
książki

Przygody Tomka Sawyera

Tomek Sawyer jest jedną z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych postaci światowej literatury. Choć minęło prawie sto pięćdziesiąt lat od premiery, czas obszedł się z tym dwunastolatkiem wyjątkowo dobrze, co poświadczyć mogą coraz to nowi czytelnicy.

Klasyka literatury ma to do siebie, że znają ją wszyscy, jeśli nie z książki, to choćby z adaptacji filmowych. Wszyscy więc znają historię nieznośnego chłopca mieszkającego u swej ciotki Polly i przysparzającego jej licznych problemów i zgryzot. Zmyślny Tomek na każdym kroku błyszczy intelektem i sprytem, którego strzec się muszą wszyscy wokół. Spójrzmy tylko na fenomenalną scenę malowania płotu, czy jeszcze lepszą dotyczącą karteczek w szkółce niedzielnej. Młody Sawyer to nieprzeciętny cwaniak i kombinator, a do tego leń i nicpoń, potrafiący zrobić wszystko, żeby… nic nie robić. Wszystkich ma za naiwniaków, na których łatwowierności i uprzejmości może tylko skorzystać, a może i zarobić. Jedynym wartym go kompanem jest tylko Hucklebbery Finn, włóczęga i łapserdak, syn miejscowego alkoholika, nie przejmującego się wychowaniem syna. Obaj chłopcy łobuzują więc ile wlezie, aż pewnej nocy, w poszukiwaniu przygód (i lekarstwa na kurzajki) trafiają na cmentarz, gdzie są świadkami brutalnego morderstwa, o jakie następnego dnia zostaje oskarżony niewinny człowiek. Do tego wypływa jeszcze wątek skarbu i przygoda zaczyna się naprawdę.

Któż nie zna tej historii, a jeśli był kiedyś chłopcem, to się nią nie zachwycał? Z ręką na sercu – kto nie chciał być Sawyerem? Tomek, mimo wszystkich swoich wad, w obliczu kłopotów okazuje się być nad wyraz dojrzały, a jego beztroska szybko ustępuje miejsca poświęceniu i uczciwości w walce o nadrzędne sprawy – przyjaźń, miłość i wierność. Tutaj ten dwunastoletni chłopiec ma okazję wykazać się swoim sprytem i niebagatelnym intelektem, za sprawą których dokonuje się w nim wielka przemiana. Przede wszystkim jednak książka pozwala czytelnikowi prześledzić XIX-sto wieczne dzieciństwo wraz z jego blaskami i cieniami, poznać ówczesne metody pracy, nauki i stojących w opozycji do nich zabobonów. Wyłania się stąd życie proste, obyczajne, a jednocześnie radosne, choć pozbawione dzisiejszych zdobyczy techniki, które tak często po prostu zabijają w dzieciach fantazję. Czy możliwa jest dziś tak niewinna miłość jaką Tomek darzył Becky Tatcher? Czy są tak wspaniali przyjaciele jak Sawyer i Finn? Nawet jeśli nie, zawsze możemy odbyć nostalgiczną podróż dzięki znakomitej powieści Marka Twaina i odkryć na nowo utraconą w szarym życiu niewinność. A stąd już krótko droga do kontynuacji, zaskakująco jeszcze lepszej i bardziej złożonej – „Przygód Hucka”. Żywię skrytą nadzieję, że wkrótce wydawnictwo Vesper przypomni i tę lekturę.

Kategorie
książki
Łukasz Radecki

Pisarz, nauczyciel, muzyk, redaktor, publicysta. Autor i współautor ponad dziesięciu zbiorów opowiadań m.in. "Kraina bez powrotu: Opowieści Niesamowite" (2009), "Lek na lęk" (2011), cyklu „Bóg Horror Ojczyzna” (2013), "Pradawne zło" (2014), "Horror klasy B" (2015), oraz powieści "Miasteczko" (2015), "Zombie.pl" (2016), "Nienasycony" (2017). Muzyk zespołów Acrybia, Damage Case i Wilcy. Stale pisze dla Horror Online, Grabarza Polskiego i Dzikiej Bandy. Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.

Dodaj komentarz