książki

Przełom – być jak Cussler i Crichton [recenzja]

Niezwykłe naukowe odkrycie mogące zmienić nasze postrzeganie świata, związane z nim śmiertelne zagrożenie i paskudne rządowe agencje spiskujące na przekór zdrowemu rozsądkowi – skąd my to znamy? Ano z wielu powieści autorów odpowiednio „Parku Jurajskiego” i cyklu powieści o Dirku Pittcie właśnie.

Powyższe wprowadzanie może być w stosunku do książki Michaela C. Grumleya nieco krzywdzące, bowiem sugeruje, że w przypadku „Przełomu” mamy do czynienia z kalką odbitą przez kalkę. I nawet jeżeli rzeczywiście podobieństw w prozie obu wymienionych panów znaleźć można całkiem sporo, „Przełom” złą powieścią nie jest. Wręcz przeciwnie.

Jako słowo się rzekło, sama historia z miejsca przywołuje do głowy zarówno dzieła Crichtona, Clive’a Cusslera jak i „Odwet Oceanu” Franka Schätzinga. Zaczyna się od Alabamy – okrętu podwodnego, który podczas rutynowej misji trafia dość osobliwą anomalię magnetyczną głęboko w wodach oceanu. Później mamy grupkę biologów morskich, którym udaje się dokonać niezwykłego odkrycia – znalezienia możliwości komunikowania się z uznawanymi za drugi po homo sapiens najbardziej inteligentny gatunek naszej planety delfinami. Oba te wydarzenia wkrótce połączą się przy okazji iście apokaliptycznego scenariusza, któremu – jak się wydaje – nie sposób zapobiec.

„Przełom” to pierwsza część z całej serii książek spod pióra Michaela C. Grumleya, zahaczających o nieco zapomniany już gatunek technothrillera – czyli prozy mówiącej o potencjalnych zagrożeniach niekontrolowanego rozwoju nauki. Nie da się ukryć jednak, że pierwiastek „techno” to w powieści Amerykanina ledwie opakowanie dla co bardziej fantastycznych wydarzeń. Fani twardego science fiction nie mają tu więc czego szukać. Wszyscy inni jednak, szczególnie ci rozmiłowani w wypełnionych po brzegi akcją książkach Clive’a Cusslera z wielkim prawdopodobieństwem wszelkie naukowe nieścisłości przełkną bez większego problemu, dając sie wciągnąć w wir przygody.

A ta bywa wręcz szalona. „Przełom” jest napisany wyjątkowo dynamicznie, stosunkowo niewiele miejsca poświęcając psychologii postaci – tu liczy się niemal ciągła akcja, kolejne rewelacje co rusz zmieniające układ sił w szeregach bohaterów, efektowne katastrofy i wymiany ognia. Wszystko to zsumowane razem, daje wynik w postaci książki przez którą przelatuje się jak huragan. Grumley pisze lekko i dokładnie wie jak w kolejnych rozdziałach rozkładać cliffhangery, by tylko wzmóc apetyt czytelnika.

W efekcie, jego otwierająca cały cykl powieść jest dziełem bardzo udanym. Niekoniecznie szczególnie oryginalnym czy ambitnym – ale dającym masę satysfakcji złaknionym przygodowego science fiction. Osobiście – nie mogę doczekać się kontynuacji.

Przełom (Breakthrough). Autor: Michael C. Grumley. Tłumaczenie: Marta Słońska. Wydawnictwo Niezwykłe, 2018.
8
Przełom (Breakthrough). Autor: Michael C. Grumley. Tłumaczenie: Marta Słońska. Wydawnictwo Niezwykłe, 2018.
Kategorie
książki
Maciej Bachorski

Rocznik '87. Z usposobienia choleryk-melancholik. Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i miodowego Jacka Danielsa. Pisze od 2011 roku, głównie opowiadania z szeroko pojętego nurtu fantastyki i publicystykę. Publikował w "Nowej Fantastyce", a także w serwisach "Horror Online", "Szortal" (audiobook "Reguła Rothmana"), "Niedobre Literki" i "film.org.pl". Z "Dziką Bandą" związany od października 2015 roku.

Dodaj komentarz