książki

Przegląd Końca Świata: Feed

Przegląd Końca Świata: Feed, Mira Grant, SQN

 

Popularny temat zombie-apokalipsy raczej nie kojarzy się z wyborami prezydenckimi, chociaż obserwując bezmyślne hordy przy urnach, można by pewnie napisać jakieś „Głosowanie żywych trupów”. Tym bardziej zaskakująco wypada nominowana do Hugo powieść Miry Grant, „Feed”, w której śledzimy kampanię wyborczą amerykańskiego senatora Rymana, toczącą się podczas epidemii wirusa Kellis-Amberlee, czyli właśnie zombizmu. Oglądamy ją oczami Georgii Mason, która wraz z bliźniaczym bratem Shaunem i przyjaciółką Buffy (owszem, nick zaczerpnęła z serialu) prowadzi popularny blog.

To właśnie blogosfera okazała się najskuteczniejszym medium w krytycznym czasie, spychając tradycyjne środki masowego przekazu na margines.  Mamy w powieści Grant politykę, terroryzm, fundamentalizm religijny, lęk przed nieobliczalną nauką, obraz mediów i społeczeństwa. I oczywiście zombie, które co prawda głosu wyborczego nie mają, ale wystarczy, że robią swoje. „Feed” to znacznie więcej, niż tylko horror. Doskonałe!

 

Kategorie
książki
Jerzy Rzymowski

Jerzy Rzymowski (JeRzy) - redaktor, dziennikarz, okazjonalnie pisarz i tłumacz. Członek Klubu Tfurców. Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Badania Gier. Niegdyś redaktor magazynów „Kruk” i „Magia i Miecz” oraz tygodnika internetowego „GameStar”. Był współscenarzystą cyklu programów dla dzieci „Łowcy przygód” dla TVP1. W latach 2000-2002 współprowadził na antenie Radiostacji audycję „Dzikie Pola”. Jego opowiadania ukazały się m.in. w magazynie „Fenix” (1997) oraz w antologiach „Niech żyje Polska, hura!, t.2” (2006) i „Wizje alternatywne 6” (2007). Obecnie redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Fantastyka”.

Dodaj komentarz