Remi
książki

Proroctwo. Paladyn tom I

 

 

Proroctwo. Paladyn tom I,  Mark Frost, REMI

 

Zapewne znacie serial oraz film o Twin Peaks. Jeśli nie, to znak, iż jesteście z pokolenia filmowej „Fantastycznej czwórki”. Postacią łączące te dzieła jest Mark Frost – amerykański pisarz, scenarzysta, producent. Jego wcześniejsze powieści jak choćby „Lista siedmiorga”  oceniane są bardzo dobrze. A jak jest z najnowszą powieścią?

Cytat z Emersona  poprzedzający pierwsze słowa powieści wprawia w lekki niepokój. Drżyjcie zatem grzesznicy, gdyż „każda zbrodnia zostaje ukarana”. Nie, to nie tego wersu się boję najbardziej. Mocniej oddziałują na mnie dwie ostatnie linijki cytatu, których nie zdradzę. Choćby dlatego, że po ich przeczytaniu natychmiast chce się znać ciąg dalszy opowieści.

Ale wracając już do powieści. Bohaterem pierwszego tomu trylogii „Paladyn” jest obdarzony nadzwyczajnymi zdolnościami, który nie zdaje sobie sprawy z tego jak wielka jest jego moc. Bez obaw – to nie kolejna kalka Harry Pottera. Will nie wychowywał się w skrytce pod schodami, ani u rodziny zastępczej za to w normalnej, kochającej rodzinie. Pewnego dnia zacznie słyszeć głosy, które pomagały wybrnąć mu z kryzysowych sytuacji, a prawdziwe problemy zaczną się gdy naszego bohatera zacznie śledzić pewien czarny samochód.

„Paladyn” to kapitalna, rozrywkowa powieść dla nastolatków. Frost idealnie wyważył proporcje między akcją, wątkami romansowymi i spiskowymi. W efekcie powstała powieść, która… wybaczcie określenie… jest jak dobry kochanek i odkrywa swoje atuty stopniowo. W jednej czwartej powieści nadal nie wiadomo dokładnie, o co chodzi, oprócz tego, że są ci źli, przed którymi trzeba wiać.

Czytając „Paladyna” czułam się trochę tak jakbym oglądała dobrze skonstruowany i poprowadzony film. W dodatku jest to tak uzależniająca lektura, że czytelnik zapomina o głodzie (ponad 500 stron głodówki). Akcja jest wartka, nie można się nudzić. Napisana prostym i zrozumiałym językiem, choć zawiera wiele szczegółowych informacji, które pomagają przenieść się do innego świata. Nie wiem, ile mogę zdradzić, by nie zepsuć Wam zabawy. Po prostu biegnijcie do księgarni.

Kategorie
książki

Dodaj komentarz