książki

Policja

Policja, Jo Nesbø, Wydawnictwo Dolnośląskie

Większość stron czytałam z lekkim roztargnieniem, ale nie dlatego, że fabuła była słaba. Myślałam o tym, że Nesbo jest pisarzem wyjątkowo zdyscyplinowanym twórczo i z konsekwencją pisze powieści, które trzymają poziom. Zawsze taki sam.

 

 Nie umiem wskazać swojej ulubionej książki Nesbo – wszystkie są dobre, ale też żadna nie jest na tle pozostałych wyjątkowa. Może dlatego, czytając najnowszy kryminał nie oczekiwałam niespodzianek, i rzeczywiście długo – przez jakieś 150 stron – niewiele mnie nie zakoczyło. Ale potem zaczęło się dziać.

 

W Oslo giną policjanci, zwabiani w miejsca, w których kiedyś popełniono zbrodnie, ale ich sprawcy nie wykryto. Ich złoki nie wyglądają przyjemnie, albo utłuczone na miazgę, albo zawieszone na czymś, przywiązane itd. Dreszcz lata po plecach, gdy się na to patrzy (albo o tym czyta). Najwyraźniej jakiś seryjny świr skrupulatnie wymierza sprawiedliwość i jest bardzo, bardzo wkurzony. Kto? Jeden z funkcjonariuszy? Bliski jakiejś ofiary nie potrafiący pogodzić się, że morderca nie został ukarany? 

Narracja jest prowadzona tak, że napięcie odczuwa się prawie w skali 1:1 i np. czujemy to samo co ojciec zagninionej córki… Szarpany emocjami od nadzieji, po niedowierzenie, znów nadzieję, itd. Nie tylko więc porusza nas strach ofiar, ale też lęk i rozpacz ich bliskich.

Jest mnóstwo zaskoczeń i subtelnych zakrętów akcji, bardzo umiejętnie skonstruowanych. Narrator wodzi nas za nos i gdy tylko mówisz sobie w duchu – acha, tak to wykombinował, no no… – dzieje się coś, co twoją teorię obraca w pył.

Ciekawie kontynuowany jest wątek komendanta Mikaela Bellmana i układów między policją z urzędnikami państwowymi, dobrze pokazana wielowymiarowość ludzkiej seksualności i uczuć. No i wreszcie dowiadujemy się, co stało się z Harrym. Ci, którzy czytają po kolei wszystkie części serii, wiedzą z jakim pytaniem zostawił nas autor… Odpowiedź wcale nie jest tak oczywista, jak wam się wydaje. Ja to już wiem…

Kategorie
książki

Dodaj komentarz