książki

Pola dawno zapomnianych bitew #4: Zwycięstwo albo śmierć – Zwycięstwo Szmidta [recenzja]

Wraz ze „Zwycięstwo albo śmierć” cykl „Pola dawno zapomnianych bitew” doleciał do wielkiego finału. Robert J. Szmidt kończy opowieść o Henryanie Święckim z mocnym przytupem.

To zabawne, że jeden z najlepiej sprzedających się polskich cykli fantastycznych ostatnich kilku lat pozostaje białą plamą na medialnej mapie. To nie tak, że „Pola” zapracowały na złą prasę. Po prostu nie mają żadnej. I to jest dziwne. Każda kolejna odsłona ląduje na topkach Empiku i listach bestsellerów (że o tłumaczeniach nie wspomnę). Fakt, proza Szmidta to po prostu soczysta rozrywka z drugim dnem – ale właśnie dlatego jest o czym rozmawiać. Nic, pewnych fenomenów nigdy nie pojmiemy.

Wracając zaś do książki. Będą bitwy. Epickie, wielkie i trwające sekundy. Z raz czy drugi narracja dostaje zadyszki przy opisywaniu manewrów, ale gdy wraca do opisywania czynnika ludzkiego, odzyskuje należyty rytm. Poza tym, to tylko dwa przypadki, zazwyczaj starcia trzymają w napięciu. Będą intrygi, decydujące starcia na słowa i charaktery. Będą wreszcie tajemnice obcych. Nikt nie bierze jeńców – i nie wszystko zostanie wyjaśnione wprost.

Akcja płynie wartko, Szmidt dokłada kolejne cegiełki do konstrukcji świata, czasem poprzez odkrycia technologiczne wyniesione z bitew, czasem jeszcze subtelniej. O ile fabuła jako taka to ciąg bitew i intryg – danie główne dla miłośników akcji – o tyle właśnie światotwóczy czynnik może skłaniać do paru przemyśleń.

Co więcej, autor wziął na warsztat kolejny aspekt wojny – medialną propagandę, kreowanie bohaterów wojennych i historii. Rozpisał wszystko ładnie, klarownie i przejrzyście, dając wzgląd w mechanizmy władzy. Choć nie jest to nic odkrywczego, to jednak nieodmiennie wzbudza niepokój dzięki sugestywności, z jaką poprowadzono wątki polityczne.

Bohaterowów, zgodnie ze space-operowym drygiem, zbudowano na przerysowaniach. Święcki to zmyślny kozak nad kozaków. W dodatku z Tajemnicą przez duże T. Kanclerz Modo jest trochę przesadzona, chwilami popada w teatralne monologi wewnętrzne, które mogłyby prowadzić wprost w objęcia złowieszczej Disneyowskiej piosenki, ale nie można jej odmówić uroku charakternej, zdeterminowanej baby. A sceny z nią, choć przegięte, należą do jednych z lepszych w cyklu.

Robert J. Szmidt kończy historię Święckiego i spółki, choć pozostawia otwartą furtkę dla dalszych opowieści. Przynajmniej dwa wątki proszą się o dalsze pociągnięcie – i raczej je dostaniemy. Jeśli utrzymają jakość Pól, to czekają nas kolejne wartkie, sycące opowieści. Takie, jak „Zwycięstwo albo śmierć”.

Pola dawno zapomnianych bitew: Zwycięstwo albo śmierć, Robert J. Szmidt, seria: Horyzonty Zdarzeń, Rebis 2018
7.5
Pola dawno zapomnianych bitew: Zwycięstwo albo śmierć, Robert J. Szmidt, seria: Horyzonty Zdarzeń, Rebis 2018
Kategorie
książki
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią - literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach", "Playboyu" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.
Komentarz
  • Waldee
    3 marca 2018 at 19:52
    Skomentuj

    Kupiłem i od 22 do 03 dnia następnego byłem niedostępny. koniec zaskakujący, furtka jest.

  • Dodaj komentarz