Sonia Draga
książki

Pływak – Joakim Zander

Zaczyna się od zabójstwa, ale nie jest typowym skandynawskim kryminałem, choć główny wątek dotyczy Szwecji – sięga po zacne wzorce, nawiązując do dobrych klasycznych powieści szpiegowskich, np. Johna le Carre.

Gdy w 1980 roku w Damaszku wybucha bomba podłożona w samochodzie ginie nie ten człowiek, który miał być celem. Ofiarą jest kobieta, która właśnie miała gdzieś jechać ze swoim malutkim  dzieckiem – ten, który miał już nie żyć, chyba by tak właśnie wolał… Tymczasem musi się mierzyć z poczuciem winy, rozpaczą i dalszym życiem.

Akcja powieści toczy się w różnych płaszczyznach, głównie w latach 80 i w roku 2013, w Syrii, w Afganistanie, w Kurdystanie, w USA, Brukselii, Upsali, Paryżu… Sieć powiązań, której nie widzi nikt poza agentami obcego wywiadu, dawnymi pracownikami służb specjalnych i ugrupowaniami terrorystycznymi. W instytucjach teoretycznie stojących na straży bezpieczeństwa toczy się brutalna walka, gdy masz pecha i znajdziesz się w nieodpowiednim miejscu polegniesz.

Pisane to jest pięknym językiem – głównego bohatera poznajemy fragmentarycznie, właściwie nie wiedząc kim dokładnie jest… Wiemy, że od tego czy mu się uda kolejna tajna misja może gdzieś wybuchnąć – lub skończyć się – wojna. Znamy jego emocje, uczucia, ale nie widzimy w pełni, jest jak tygrys schowany w cieniu. Wyjdzie gdy będzie potrzeba, gdy będzie musiał. Wykorzysta wszystkie swoje umiejętności i całe swoje doświadczenie. Tym razem nie w dusznych zaułkach Damaszku, nie w górach Kurdystanu, tylko w cywilizowanych demokratycznych krajach, w których dzieją się rzeczy nie mniej groźne, choć lepiej zakamuflowane.

Młody drapieżny pracownik wielkiej firmy PR lobbującej w Brukseli, młoda zdolna asystentka szwedzkiej deputowanej do parlamentu europejskiego i pełen ideałów student z Uppsali zostaną wciągnięci w grę, której zasad nie znają. Co zrobią, jak zareagują w ekstremalnych sytuacjach i czy przetrwają? Jak ich drogi skrzyżują się ze ścieżkami, którymi podąża nasz tytułowy Pływak i co  jego dawne przeżycia mają wspólnego z aktualnymi wydarzeniami.

Będziecie to czytać z wypiekami na twarzy, z przejęciem i z wielką przyjemnością.

Kategorie
książki

Dodaj komentarz