książki

Perfekcyjna dziewczyna – Przyzwoity thriller psychologiczny [recenzja]

Gilly Macmillan to wschodząca gwiazda brytyjskiego thrillera. Po udanym debiucie zatytułowanym „Dziewięć dni” pisarka wraca z nową książką, „Perfekcyjną Dziewczyną”. Fani mogą spać spokojnie. Znowu dostajemy intrygujący dreszczowiec z dużą dawką obyczaju i psychologii.

Świat piękny z wierzchu, wypełniony wirtuozerią muzyki granej przez cudowne dzieci, ale pełen zgnilizny, dawnych ran, małych i wielkich krzywd, które zlewają się w jedno tworząc rozpędzoną kulę śnieżną. Do takiego miejsca zabiera nas pisarka i zachęca, byśmy przyjrzeli się losom Zoe oraz jej rodziny.

Główna bohaterka doprowadziła kilka lat temu do nieszczęścia i wraz z matką musiały budować życie na nowo. Po tym, jak opuściła poprawczak. Poznajemy dziewczynę w dniu koncertu, kiedy występuje wraz z przyszywanym bratem. Już na wstępie dowiadujemy się, kto zginie. Matka Zoe, Maria. Cała reszta historii to pranie rodzinnych brudów i dochodzenie do prawdy.

„Perfekcyjna Dziewczyna” na początku wydaje się prostą konstrukcją, typową literaturą pociągową z gatunku domowego thrillera, jakie taśmowo produkowała chociażby Mary Higgins Clark, jednak po kilku pierwszych rozdziałach okazuje się, że tragedia Marii to klucz do otwarcia familijnej Puszki Pandory. Wraz z rozwojem historii otrzymujemy wgląd w umysły większości osób dramatu (przynajmniej jedna jest relatywnie zbędna, ale i tak nie pojawia się zbyt często, więc łatwo to przełknąć). Łatwo wytypować zabójcę, ale to, co dostajemy po drodze, to bardzo dobrze obrobiona psychologia poszczególnych postaci, małe-wielkie historie, które mogły się przydarzyć każdemu z nas. Siła Perfekcyjnej dziewczyny tkwi w prawdopodobieństwie wydarzeń.

Autorka snuje swoją historię z pomocą lekkiego i przyjemnego stylu, któremu niestety, momentami brakuje wyrazistości – chyba, że narracja wraca do punktu widzenia Zoe. Jej spojrzenie na świat, świeże, ale uzbrojone w gorzki komentarz na każdą sytuację, ratuje powieść od przybrania pozorów banału (bo że banalna nie jest, to już ustaliliśmy).

„Perfekcyjna dziewczyna” to solidna lektura dla miłośników thrillerów z psychologiczno-obyczajowym zacięciem. Niepozorna historia szybko zmienia się w intrygujące studium rodzinnego piekła i kilku innych problemów czekających pod powierzchnią fabuły. Miłośnicy literatury suspensu powinni zainteresować się tą książką.

Kategorie
książki
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią - literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach", "Playboyu" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz