Prószyński i S-ka
książki

Patron

Dawno nic tak mnie nie ucieszyło, jak ta książka. Dawno też nie czytałam tak nieprzewidywalnego kryminału – przede wszystkim zaskakiwały mnie kolejne posunięcia postaci, były wiarygodne psychologicznie i jak się dalej okazywało całkiem logiczne, a jednak wyrywało się z gardła pytanie: no ale jak to?!

Już początek był obiecujący. Oto ze stołecznych kostnic – szpitalnych i z domów pogrzebowych znikają zwłoki. Najbardziej zblazowani policjanci zaczynają być zaintrygowani – ki diabeł? I zaczyna się śledztwo, w którym biorą udział m.in. chodzący na polowania na dziki zamiast na dziewczynki Hif, psycholożka o ramionach sztangisty, lecz głosiku myszki, transseksualna policjantka Agnieszka „Cyna” Cynowska, no i policjant Witczak, zdiagnozowany schizofrenik. Moja początkowa rezerwa wobec niego zmieniła się w serdeczne kibicowanie, za to „Cynę”, którą najpierw polubiłam, z czasem zaczęłam traktować z dużą dawką ostrożnego dystansu i nieufności.

Fabuła uwiodła mnie od razu – to, co teraz opowiem, wydawnictwo i tak zamieściło w zajawce na okładce, więc nie zamykajcie oczu czytając:) Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do pustego kościoła, światła są przygaszone, ale na fotelu przy ołtarzu widać zarys postaci w ornacie. Coś wydaje się nie tak z sylwetką… Cóż, nikt nie wygląda normalnie bez głowy, która zamiast na karku znajduje się w tabernakulum. W dodatku ma coś do przekazania… dwuznaczność tego zdania zrozumie, kto przeczyta książkę – ale o tym już nie napiszę, bo finał tej sceny jest majstersztykiem, który czytelnik musi przeżyć sam.

Wielką wartością tej powieści jest to, że dobrych scen jest w niej wiele, zdumiewających, gorzko-śmiesznych, przewrotnych, filmowych. Sztuką jest żonglować elementami ocierającymi się o groteskę tak, by pokazać śmieszność i absurdalność sytuacji, a jednocześnie nie obedrzeć fabuły z realizmu. Tu się to udało – czujemy ciarki na plecach, gdy dochodzi do kolejnych zbrodni, a jednocześnie wydajemy z siebie nerwowy chichot, gdy słyszący nieistniejące głosy gliniarz z schizofrenią w kluczowym momencie akcji patrzy podejrzliwie na dzwoniącą komórkę i upewnia się u osoby stojącej obok, czy też to słyszy. A za rozmowę tegoż śledczego z zakonnikiem, który ma zespół Tourette’a i przed szopką bożonarodzeniową w nerwowym ciągu wykrzykuje kurwajegojebanakrólewskamać należą się autorowi brawa na stojąco. Te postaci jak gabinetu osobliwości burzą schemat i wciągają nas w szaloną przygodę literacką.

Pewnie uznacie, że przesadziłam z porównaniem, ale takich bohaterów znajdowałam wcześniej tylko u mojego ukochanego Johna Irvinga. Nie czytałam pierwszej książki Mateusza M. Lemberga, ale sięgnę po nią, bo bardzo intryguje mnie ten autor – z zawodu jest weterynarzem i tak zarabia na życie, pisanie to jego dodatkowe zajęcie. Gdziekolwiek przyjmuje na następne szczepienie kotów pojadę do niego.

Kategorie
książki

Dodaj komentarz