książki

Pamięć absolutna, Arnold Schwarzenegger

Pamięć absolutna, Arnold Schwarzenegger, Peter Petre Albatros 2013

Co ciekawego może mieć do powiedzenia potężny mięśniak z Austrii, który zapisał się w historii kina jako Conan, Terminator i bliźniak Danny’ego De Vito? Otóż okazuje się, że całkiem sporo bo na spisanie swojej autobiografii potrzebował niemalże siedmiuset stron. Pamiętajmy jednak, że historia życia Schwarzeneggera to nie tylko spektakularny sukces w Hollywood, ale także poprzedzające go zdobywanie coraz ważniejszych laurów w kulturystyce i późniejsze wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery politycznej, po to żeby ostatecznie z niej spaść i powrócić do filmu.

Schwarzenegger pisze o tym wszystkim bardzo prostym językiem, stara się nadmiernie nie filozofować i nie psychologizować (co jednak nie znaczy, że tu i ówdzie nie wymądrza się na temat właściwego podejścia do pracy czy związków międzyludzkich), dzięki czemu mimo znacznej objętości „Pamięć absolutną” czyta się szybko i przyjemnie. I mimo tego, że autor nie ukrywa tu podziwu wobec samego siebie – zarówno wobec własnego ciała, jak i talentu do robienia interesów – a wobec innych bywa szalenie krytyczny i często ocenia ludzi przez pryzmat materialny, to w ostatecznym rozrachunku wypada jednak całkiem sympatycznie. Częściowo wynika to pewnie z otwartości Schwarzeneggera, dzięki której poznajemy tu także jego najdotkliwsze wpadki towarzyskie, takie jak wytknięcie producentowi Dino De Laurentiisowi nikczemnego wzrostu podczas niezwykle ważnego pierwszego spotkania, czy szepnięcie matce świeżo poznanej Marii Shriver, że jej córka ma „fantastyczny tyłek”. Do tego wydawnictwo Albatros zadbało o imponującą oprawę graficzną książki, w kilku obszernych wkładkach prezentując ciekawe zdjęcia z najprzeróżniejszych okresów kariery Schwarzeneggera. Słowo krytyki należy się natomiast tłumaczom książki (albo przynajmniej jednej części translatorskiego tandemu) ponieważ niektóre fragmenty brzmią wybitnie nieporadnie – mimo, że sam Schwarzenegger zrobił przecież co się dało, żeby napisać najprostszą językowo autobiografię w dziejach literatury.

 


Kategorie
książki
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Dodaj komentarz