książki

Ostatnie dni Nowego Paryża – Wyrafinowany trup Mievilla [recenzja]

Choć literatura fantastyczna pozornie oderwana jest od rzeczywistości, nierzadko poprzez fabuły przepuszcza wiele naszych politycznych sporów. Najnowsza książka Chiny Mievilla sprawia wrażenie jednej z tzw. powieści zaangażowanych, zresztą sam autor w posłowiu wyraża nadzieję, że Nowy Paryż pozwoli zrozumieć otaczający świat. Jest to interesujące, bo fabuła rozgrywa się we Francji w latach 50.

Książki Mievilla można określić w dwóch słowach: są dziwne i wymagające. Rozbuchana wyobraźnia autora powoduje, że żadnej z jego powieści nie można przeczytać, ot tak, podczas podróży w pociągu, bądź w jeden wieczór. Książki natychmiast osadzają czytelnika w miejscu, podczas gdy świat zdaje się przyspieszać. Mieville to magik, który zakrzywia czasoprzestrzeń zarówno w fabułach, jak i w świecie realnym.

Już w cyklu o metropolii Nowe Crobuzon, na który składają się: „Dworzec Perdido”, „Blizna” i „Żelazna rada”, Brytyjczyk pokazał, i to bez wstydu, jak płodnym jest pisarzem. Natychmiast został wpisany w nurt weird fiction. Długo zastanawiałam się, jakimi słowami najtrafniej przybliżyć styl Mievilla. W książce: „Ostatnie dni nowego Paryża” autor robi to sam. Kluczem jest słowo: surrealizm.

Na Paryż spada S-Plozja, apokalipsa, która przemienia najpiękniejsze miasto Europy w krajobraz chirurgii bombowej. Zrujnowane przez wojnę i sny staje się żywym koszmarem. Najeźdźca otwiera bramy do piekła w samym sercu Francji i wypuszcza na ulice demony. W obronie staje Main a Plume – ruch oporu, enklawa wolnej Francji, zwana żołnierzami surrealizmu. Wśród nich jest Thibaut, dziecko wojny, który w wieku piętnastu lat ogląda śmierć rodziców, rozstrzelanych przez Nazistów. Chłopak dołącza do ruchu oporu, by przetrwać. Autor przedstawia ciekawą wariację na temat sztuki, która broni Paryż przed najeźdźcą. Mieville wpuszcza do miasta francuski surrealizm. Przez ulice przetacza się Velo, kobieta-rower wzięta ze szkicu Leonory Carrington, Celebes – najsłynniejszy paryski manif – wielki słoń z obrazu Marksa Ernsta, uśmiechnięty pająk oraz balon w kształcie oka – dzieci Odilona Redon, a także wyrafinowany trup Andre Bretona, który spogląda na czytelnika z pierwszej strony powieści. Ten niezwykły zabieg daje czytelnikowi dodatkową radość z czytania – ma szansę rozeznać się we francuskim surrealizmie. Tym bardziej, że na końcu nowelki został sporządzony spis obrazów, osób i zdarzeń, które służyły autorowi za inspirację dla poszczególnych scen.

Obraz Nazistów atakujących Paryż jest jednoznacznie demoniczny, agresor jest manifestacją barbarzyństwa, ogromnej siły, której celem jest wyłącznie destrukcja. Nie dzieje się tak bez powodu, okoliczności powstania książki, opisane w posłowiu, tłumaczą ten zabieg. Książki pisarza przesycone są ideą marksizmu – ścieranie się przeciwstawnych sił, przepychanki klasowe, walka o wolność – to sztandarowe cechy twórczości Brytyjczyka. Mieville sugeruje w posłowiu, że zrozumienie Nowego Paryża może okazać się pomocne w nadchodzących czasach. Bo choć pisarz zabiera nas do rzeczywistości-nierzeczywistości lat 50., to przecież w tej chwili we Francji rozgrywa się równie dramatyczny scenariusz. Rewolta wyrażająca się w coraz okrutniejszych aktach przemocy na „trudnych przedmieściach” ukazuje rozłam w społeczeństwie francuskim. Ukoronowaniem tego niepokoju jest świetny fragment noweli o wieży Eiffla: „Na tle płaskiego, jasnego nieba na północnym wschodzie wyłania się sylwetka wieży Eiffla. Spiczasty wierzchołek nadal jest na swoim miejscu (…) ale w połowie drogi do ziemi metal nagle znika. Nic nie wiąże budowli z gruntem. Po prostu wisi jak ucięta (…) Półwieża rzuca długi cień.

Powieści Mievilla nie są fantastyką łatwą. Są fantastyką wyjątkową. Jasnym jest, że nie każdemu się spodobają. Śmiem twierdzić, że jego prozę docenią nieliczni. W obecnej ofercie wydawniczej, która niesłychanie rozleniwia czytelników, ucząc, że książka to głównie rozrywka, a nie pożywka dla intelektu, proza Mievilla może okazać się kłopotliwa, co by nie powiedzieć uciążliwa. Wymaga skupienia, czasu i pewnego oglądu świata. Sam Mieville nie wydaje się być zainteresowany dogadzaniem wszystkim, budując swoją markę na wyjątkowości publikacji a nie seryjności. Autorów tego pokroju można dziś szukać ze świeczką. I bezwzględnie należy to robić.

Ostatnie dni Nowego Paryża. China Mieville. Zysk i S-ka 2018
8
Ostatnie dni Nowego Paryża. China Mieville. Zysk i S-ka 2018
Kategorie
książki
Marta Sobiecka

Marta Sobiecka, rocznik 1990, absolwentka dziennikarstwa, studentka filozofii na UKW w Bydgoszczy. Na co dzień pracuje jako grafik, po godzinach redaktor kwartalnika „Okolica Strachu”, pisarz, publicysta. Publikowała na łamach „Nowej Fantastyki”, „Nieznanego Świata”, „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego”. Współpracuje z redakcją portalu: efantastyka.pl, a od niedawna również z dzikabanda.pl. Z redakcją lubiegroze.pl współorganizuje konkurs na antologię „Jakie czasy taki diabeł”.

Dodaj komentarz