książki

Ostatnie 10 sekund

Ostatnie 10 sekund, Simon Kernick, Albatros

Simon Kernick jest brytyjską gwiazdą literatury kryminalnej. Jego „Ścigany” był najpopularniejszym thrillerem na Wyspach w roku 2007 a pozostałe powieści plasują się wysoko na listach bestsellerów. Dla tych którzy nie czytali innych powieści Kernicka (kilka ich wyszło już w Polsce) wydane właśnie u nas „Ostatnie 10 sekund” będzie sporą atrakcją. Okruty seryjny morderca grasuje w Londynie. Kiedy policja w końcu aresztuje podejrzanego, okazuje się że być może nie jest to ów zwyrodnialec. Tym czasem tajniak infiltrujący londyńskie podziemie przestępcze dostaje zlecenie wykradzenia z aresztu podejrzanego. „Ostatnie…” jest napisane sprawnie, by nie powiedzieć wręcz koncertowo.

Od zdań oderwać się cieżko, akcja galopuje na złamanie karku, a Kernick umiejętnie wplata w wybuchy i pościgi mądre przemyślenia choćby na temat alkoholizmu. Mimo to do końca nie kupuję tej powieści. Dlaczego? Ano z prostego powodu. Kernick wymyślił sobie pewną konstrukcję powieści i trzyma się jej kurczowo jak pijany płotu. I tu podobnie jak w poprzednich książkach autora narrację mamy podzieloną na poszczególne postacie, a zwroty akcji są doskonale zaplanowane – a przez to trochę przewidywalne. W pierwszej powieści było to miło zaskakujące, w drugiej charakterystyczne, ale w bodaj piątej lub szóstej zalatuje męczącym schematem, od którego autor nie chce się oderwać, bo kury znoszącej złote jaja się nie zarzyna. Oficjalnie zatem stwierdzam – panie Kernick zaraz zarżnie pan całkiem przyzwoitą serię.

 

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz