książki

Opowieści o duchach

Opowieści o duchach. M.R. James, C&T

Choć wkład w Montague Rhodes Jamesa w literaturę grozy jest równie wielki co Edgara Allana Poe czy H.P. Lovecrafta, autor ten nie tylko nie cieszy się w Polsce zasłużonym uznaniem, ale wręcz znany jest u nas jedynie grupce zapaleńców. Wydawanie u nas cichaczem jego zbiorów opowiadań raczej nie zmieni tego przykrego faktu.  A szkoda. Otóż ów żyjący i tworzący na przełomie XIX i XX wieku brytyjski wykładowca, specjalista od średniowiecza był pasjonatem opowieści o duchach.

Zamiast jednak powielać gotyckie klisze jakimi rządził się wówczas ten gatunek, James postanowił wyłamać się często uwspółcześniając swoje historie. Unikał także jak ognia prostych rozwiązań fabularnych zostawiając często otwarte lub wieloznaczne puenty. Mimo upływu czasu (opowiadania zamieszczone w „Opowieściach o duchach mają już sto lat) jego teksty nic a nic się nie zestarzały. Wciąż straszą upiornym nastrojem, bawiąc na przemian iście brytyjskim poczuciem humoru. A taka „Opowieść o zaginięciu i powrocie” to jak na czasy w jakich została napisana rzecz absolutnie nowoczesna. Tak więc jeśli zobaczycie gdzieś w księgarni brzydką okładkę z narysowanym okiem i napisem „Opowieści o duchach”, kupcie ją (najlepiej jeszcze wyszperajcie w Internecie „Opowieści starego antykwariusza”), zaparzcie herbaty, zawińcie się w koc i czytajcie M.R. Jamesa późną nocą. Warto.

 

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz