książki

Niemożliwa forteca – list miłosny do lat 80′ [recenzja]

Napisać, że lata 80′ przeżywają swoje drugie popkulturowe życie, byłoby w świetle sukcesów „Stranger Things”, czy kinowego „To” truizmem. Zwycięski pochód produktów wprost ze snów pokolenia goonies sięga jednak nie tylko wielkich i małych ekranów.

Bohaterem „Niemożliwej fortecy” jest czternastoletni Billy Marvin, komputerowy maniak i rasowy geek, wraz z dwójką swych przyjaciół pasjonujący się co bardziej fantastycznymi pojedynkami Rocky’ego. Życie chłopaka, mimo że dalekie od ideału przebiega bez większych  rewolucji – przynajmniej do momentu w którym na rozkładówce Playboya pojawia się ucieleśnienie marzeń każdego nastolatka – prowadząca amerykańską edycję „Koła fortuny” Vanna White. Rzecz jasna sprawa to podniosła i rozpalająca wyobraźnię naszych bohaterów na tyle, że ci z miejsca postanawiają wcielić w życie plan zdobycia magazynu. Problem to o tyle, że nie są pełnoletni – a jedyne egzemplarze pisma znajdują się w sklepie którego właściciel niekoniecznie będzie skory im je sprzedać. Trójka chłopców wpada więc na karkołomny pomysł – z rodzaju takich, które nie tylko mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami, ale finalnie przede wszystkim pomóc im odpowiedzieć na pytanie, kim tak naprawdę są.

„Niemożliwa forteca” została ogłoszona najbardziej oczekiwaną powieścią ubiegłego roku według „Entertainment Weekly”. Osiągnięcie to niemałe, zwłaszcza biorąc pod uwagę tematykę, której już za chwilę możemy odczuwać lekki przesyt. Jason Rekulak doskonale zdaje sobie jednak sprawę, jakie motywy powinien ogrywać w swej powieści i z gatunkowego sztafażu robi pełen użytek, czyniąc „Niemożliwą fortecę” prawdziwą i niebywale szczerą laurką dla czasów młodości naszych ojców i matek. Tak naprawdę, jest tu chyba wszystko – dzieciaki piszą gry komputerowe w Basicu i uczą się języka maszynowego na nieśmiertelnym Commodore przy akompaniamencie muzycznych hitów Phila Collinsa i Joe Cockera z przełomu dziesięcioleci, w telewizji na okrągło leci kaseta VHS ze „Sprawą Kramerów”, a beztroska i wyglądające z kart powieści promienie letniego słońca mieszają się ze szczenięcymi marzeniami o zawojowaniu świata. Dodajmy do tego szczyptę historii inicjacyjnej i niezgorszy, tak bardzo klasyczny morał całości i wychodzi na to, że w gatunku literatury (nie tylko) młodzieżowej, mamy rzecz kompletną.

Przebierać w popkulturowych nawiązaniach można wręcz w „Niemożliwej fortecy” jak w ulęgałkach, ale to nie jedyna zaleta powieści. Niemniej ważny w przypadku dzieła Rekulaka, jest niebywale płynny styl autora. Na myśl natychmiast nasuwa się inny Amerykanin, Jeff Zentner, który w równie zajmujący sposób potrafił w „Goodbye Days”, czy „Dolinie węży” pisać o sprawach najtrudniejszych. „Niemożliwą fortecę” czyta się więc podobnie ekspresowo, dosłownie przenosząc się do świata wykreowanego przez autora. Pokaźna dawka młodzieńczej niewinności i zdrowego, dobrego humoru to też wielka zaleta – mimo poważnego wydźwięku przedstawionych w powieści wydarzeń, nie ma mowy o dociskającym czytelnika do poziomu gruntu poczuciu przygnębienia i beznadziei.

„Niemożliwa forteca” uczy, bawi i nieustannie intryguje magią świata w którym wszystko wydawało się prostsze. I to nawet mimo tego, że podobnych historii było już bez liku. Mija dopiero styczeń, ale już teraz można śmiało zaryzykować tezę, że w wieńczących 2018 rok zestawieniach najlepszych książek, miejsce ma w zasadzie zagwarantowane.

Niemożliwa forteca (The Impossible Fortress). Autor: Jason Rekulak. Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2018.
8.5
Niemożliwa forteca (The Impossible Fortress). Autor: Jason Rekulak. Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2018.
Kategorie
książki
Maciej Bachorski

Rocznik '87. Z usposobienia choleryk-melancholik. Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i miodowego Jacka Danielsa. Pisze od 2011 roku, głównie opowiadania z szeroko pojętego nurtu fantastyki i publicystykę. Publikował w "Nowej Fantastyce", a także w serwisach "Horror Online", "Szortal" (audiobook "Reguła Rothmana"), "Niedobre Literki" i "film.org.pl". Z "Dziką Bandą" związany od października 2015 roku.

Dodaj komentarz