książki

Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie – nauka na wesoło [recenzja]

W tym roku ukazało się przynajmniej kilka pozycji, które w przystępny i ciekawy sposób omawiały zagadnienia z dziedziny astrofizyki i innych nauk. Jednak jeśli miałbym wybrać najciekawszą z nich, byłaby to “Nie mamy pojęcia” Chama i Whitesona.

Obaj autorzy są naukowcami z wykształcenia i powołania, obaj mają też fajne, uniwersalne poczucie humoru, które trafi do każdego. Te dwie cechy z powodzeniem udało im się przelać na papier: ogromną wiedzę i właśnie humor. “Nie mamy pojęcia”, podobnie jak “Astrofizyka dla zabieganych”, próbuje w prosty i przystępny sposób opisać działanie wszechświata i zaprezentować dotychczas zebraną przez ludzkość wiedzę na jego temat. Autorzy jednak robią to przewrotnie, bo tak naprawde skupiają się bardziej na tym, czego nie wiemy o wszechświecie. Ucząc nas o tym co już poznane i zbadane, jeszcze więcej mówią o tym czego tak naprawdę jeszcze nie wie nikt. I obcowanie z taką wiedzą/niewiedzą jest diabelnie stymulujące.

Autorzy cały naukowy “bełkot” wyrzucają do kosza, a w zamian używają obrazowych i zabawnych przykładów z życia codziennego. Taki sposób omawiania, doprawiony sporą ilością satyrycznych rysunków i komiksów, będących integralną częścią treści książki, sprawia, że pochłania się ją w mgnieniu oka i z ogromną przyjemnością. Dzięki temu kwarki, neutrina, czarna materia i energia czy fale grawitacyjne stają się pojęciami bardziej przyswajalnymi i oswojonymi.

“Nie mamy pojecia” to jedna z najciekawszych premier tego roku, która z jednej strony rozwieje wątpliwości na niektóre tematy, a z drugiej namnoży ich jeszcze więcej. To świetna, zabawna i pouczająca pozycja, w zasadzie dla każdego rodzaju czytelnika, a nawet dla statystycznego polaka nie czytającego książek. Pod choinkę jak znalazł, ale nawet brak okazji jest świetną okazją aby zmierzyć się z tym tytułem.

Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie. Jorge Cham, Daniel Whiteson. Insignis 2017
9
Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie. Jorge Cham, Daniel Whiteson. Insignis 2017
Kategorie
książki
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz