książki

Najlepsze horrory A.D. 2012

Najlepsze horrory A.D. 2012, pod redakcją Bartka Paszylka, Peter Straub, Mort Castle, Dawid Kain, Polonsky

 

Powiem szczerze – na początku myślałem, że pisanie na naszych łamach o książce, którą wymyślił i złożył w całość nasz autor (i wieloletni przyjaciel) za bardzo będzie trącić kumoterstwem i może zostać przez niektórych źle odebrane. Kiedy jednak skończyłem czytać tę antologię powiedziałem sam do siebie – a kichał na to, co kto pomyśli pies! „Najlepsze horrory A.D. 2012” to zbyt dobra antologia, żeby ignorować ją tylko przez to, że ktoś może zarzucić mi promowanie kumpli.

Paszylk zebrał to zaledwie dziesięć tekstów, ale za to niemal perfekcyjnych. „Kicuś to smaczny chleb” Petera Strauba to kwintesencja inteligentnego horroru, który nie potrzebuje potworów, żeby napędzić czytelnikowi niezłego stracha. „Czas Gedeona” Morta Castle to perła postapokaliptycznej grozy, zaś „Rzecz o niewidzialnej skrzyni” Evensona upiorno dowcipnej. Polscy autorzy także świetnie sobie  radzą. Kain w surrealnej lekko „Ekstrakcji” inteligentnie bawi się gatunkiem, zaś Zielińska w „Nocnym gościu” ładnie ogrywa wyeksploatowany zdawałoby się motyw nawiedzenia.

Zresztą każde zamieszczone tu opowiadanie ma w sobie to „coś” co sprawia, że chce się je czytać do końca. No może prawie każde. Żeby nie było, że tylko schlebiam Paszylkowi i jego antologii, otwierający zbiór „Konkurs obrzydliwości” Michaela Slade’a  faktycznie jest obrzydliwy, ale też niemiłosiernie nudny. Jedna wtopa na dziesięć tekstów to jednak żaden grzech. Tym bardziej jeśli spojrzymy na inne wydawane u nas antologie, przez które zazwyczaj nie da się przebrnąć do końca. Szacunek i oby ten sam poziom utrzymała druga część z planowanej książkowej serii.

 

 

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz