książki

Mroczna intryga

Mroczna intryga, Robert B. Parker, wyd. Damidos

Przyznam się bez bicia, że nie mogłem na samym początku pokochać szczerą miłością twórczości Robert B. Parkera. W Stanach Zjednoczonych te zmarły przed dwoma laty autor uchodził za mistrza współczesnego czarnego kryminału i godnego następcę Raymonda Chandlera. Ba, w końcu to on za Chandlera ukończył powieść „Pudli Zdrój”, a potem napisał kontynuację „Wielkiego snu”. Mimo to jakoś nie mogłem go polubić. Podobnie jak jego ulubionego bohatera prywatnego detektywa Spensera. A potem nastąpiło dziwne „klik”. Najpierw przypomniał mi o istnieniu powieści Parkera serial „Jesse Stone”, potem wpadła mi do rąk powieść ze Stonem (inna seria) a wreszcie przekonałem się, że ten Parker wcale nie jest taki zły. „Mroczna intryga” to ostatnia powieść z cyklu opowiadającym o Spenserze, jaka ukazała się za życia pisarza.

Dodam, że to także trzydziesta dziewiąta (!!!) opowieść o prywatnym łapsie. Ale wbrew pozorom wcale nie taka zła jak mogłoby się wydawać (biorąc po uwagę fakt ile tomów liczy seria). Tym razem Spenser wpakuje się w intrygę związaną z kradzieżą pewnego unikatowego obrazu. Kiedy zaczną polować na niego płatni mordercy, okaże się, iż na przed ramionach wytatuowane mają oni numery więźniów z obozu w Oświęcimiu. Przyjemnie czyta się powieść, która nie próbuje udawać nic innego poza tym, czym jest – retro czarnym kryminałem, który ktoś mógł napisać równie dobrze w latach 60. Nie ma tu śladu po postmodernizmie, zabawach z konwencją, jest za to detektyw z krwi i kości, który co chwila rzuca zabawne zdania i nie lubi, kiedy ktoś próbuje go zabić. Nie jest to nic wielkiego, ale za to bardzo odprężająco przyjemnego. Jeśli więc już zmęczycie się seryjnymi zabójcami, spiskami i Skandynawami polecam Parkera. A do wydawcy mam małą prośbę: WYDAJCIE POWIEŚĆI Z JESSE STONEM!~

 

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz