In Rock
książki

Metallica tom 2: Prosto w czerń

Po bardzo dobrej „Metallica tom 1: Narodziny. Szkoła. Metallica. Śmierć” wielu oczekiwało drugiego tomu dzieła Brannigana i Windwooda. Teraz, gdy wreszcie mogę go trzymać w rękach, powiem krótko: choć opisuje mniej ciekawy okres działalności zespołu, bije poprzednika na głowę.

Tytuł drugiego tomu kolejnej biografii Metalliki metaforycznie przekłada się na treść. Całość zaczyna się od wprowadzenia do sprzedaży słynnego „Czarnego Albumu” i opowiada o największym sukcesie jakiego doświadczyła grupa. Od tego też momentu zaczyna się znajomość autorów z Hetfieldem i spółką, którzy przez ponad dwadzieścia lat przeprowadzili z muzykami liczne wywiady. O ile w pierwszym tomie widać było wyraźnie kronikarskie zapędy podyktowane powtarzanymi na okrągło historiami, które w zasadzie znają wszyscy, to tym razem mamy do czynienia z opowieściami usłyszanymi z pierwszej ręki, których autorzy byli świadkami lub dowiadywali się o nich niedługo po fakcie. Fakt ten pozwolił rozwinąć Branniganowi i Winwoodowi skrzydła i dodali do drugiej części coś, czego w innych biografiach Metalliki nie doświadczyłem. Ironiczny, czasem czarny humor.

No i wreszcie trzecie znaczenie tytułu, które autorzy niejako podsuwają pod koniec książki. Metallica po zachłyśnięciu się niewiarygodnym sukcesem i podbojem całego świata zaczęła popełniać coraz częstsze błędy i pomyłki, według autorów wynikające nie z głodu komercyjnej akceptacji, ale buntowniczej i niepokornej postawy, mającej na celu ciągłe przeciwstawianie się trendom i oczekiwaniom. Jakkolwiek by do tego zagadnienia nie podejść, faktem jest jedno – Metallika brnie w ślepą uliczkę, z której może nie znaleźć wyjścia. I choć wielokrotnie (co szczegółowo opisano w tej książce) stała na krawędzi, lecz znalazła w sobie siły by wciąż przeć do przodu, tym razem mogę dotrzeć do miejsca, gdzie już żadne światło nie świeci.

Co bardzo istotne, książka obejmuje okres do najbliższej współczesności, tak wreszcie znalazło się miejsce, w którym autorzy mogli podjąć temat kontrowersyjnego „Through the Never” czy też obecnych działań zespołu. Czy jednak ortodoksyjni fani (lub ci, którzy znają już inne biografie) znajdą tu coś nowego? Niekoniecznie, trzeba jednak przyznać, że podejście do niektórych tematów zasługuje na uznanie i zapoznanie. Książka bowiem wymyka się sztampowym biografiom w układzie album, trasa, album, skupiając się ponownie na ludziach tworzących muzykę i często niepotrafiącym odnaleźć się w relacjach z innymi, czy też po prostu, w dorosłym świecie. Pryszczata gównarzeria dorosła, w międzyczasie osiągając sukces i co dalej? Czy da się powiedzieć coś dobrego o „Load” i „Reload”? Czy ktoś doceni „S&M”? Czy można usprawiedliwić czymkolwiek „Lulu”? I dlaczego nikt nie lubi „St. Anger”? Autorzy nie oszczędzają tym razem swoich pupilków, choć z zaskoczeniem czytałem ich elaborat doceniający współpracę z Lou Reedem. Jeszcze bardziej dziwiłem się ich opiniom na temat poszczególnych utworów z tego „dzieła”, niemniej zabrakło mi odwagi, by dać płycie jeszcze jedną szansę. Na szczęście w przypadku filmu okazaliśmy się całkowicie zgodni. Tu się nie da nic uratować.

„Prosto w czerń” uczciwie przedstawia grupę ludzi stojącą pod szyldem Metallica w bardzo długim i trudnym dla nich okresie nie pozbawionym jednak sporadycznych sukcesów i wzlotów. Jedynym mankamentem jest dość stronnicza opinia autorów o konflikcie z Napsterem. Książka to tym bardziej uczciwa, że nie zmusza fanów do zakupu, licząc na sentyment. Kto kocha starą Metallikę, zadowoli się pierwszym tomem, kto naprawdę ceni ten zespół doceni i ten. Razem tworzą komplet składający się na jedną z najlepszych (obok „Enter Night” Micka Walla i „Bez przebaczenia” Joela McIvera) biografii najważniejszej grupy w dziejach metalu. Czy to się komuś podoba, czy nie.

Kategorie
książki
Łukasz Radecki

Pisarz, nauczyciel, muzyk, redaktor, publicysta. Autor i współautor ponad dziesięciu zbiorów opowiadań m.in. „Kraina bez powrotu: Opowieści Niesamowite” (2009), „Lek na lęk” (2011), cyklu „Bóg Horror Ojczyzna” (2013), „Pradawne zło” (2014), „Horror klasy B” (2015), „Królestwo gore” (2017) oraz powieści „Miasteczko” (2015), „Zombie.pl” (2016), cykl „Nienasycony” (2017). Muzyk zespołów Acrybia, Damage Case i Wilcy. Pisał i recenzował w sieci i prasie. Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.

Dodaj komentarz