książki

Matematyka miłości – wzory na miłość i seks [recenzja]

Każdy uczeń niecierpiący matematyki powie, że wzory i teorie prawie do niczego w życiu się nie przydają. I będzie to prawda. W praktyce, poza konkretnymi zawodami, nic z tej wiedzy nie jest nam potrzebne. Ale może być ciekawe – i może także dodać interesującej perspektywy wielu zwyczajnym rzeczom.

Jaki może być zawiązek miłości i matematyki? Jak wiadomo ta dziedzina nauki opisuje wszystko – na ile to jest dokładne, niech odpowie sobie każdy sam, zagłębiając się w temat – a przynajmniej stara się to zrobić. Hannah Fry nie twierdzi, że jest ekspertką w kwestii uczuć i że językiem liczb potrafi opisać abstrakcyjne przecież emocje kwieciście ukazywane przez poetów czy literatów. Wie jednak, że w miłości, jak we wszystkim, występują pewne schematy, które da się uporządkować, a co za tym idzie przewidzieć wiele rzeczy tak, jak np. pogoda, do przewidywania której także używa się różnych wzorów. Spoglądając na sprawdzalność podobnych prognoz można powątpiewać w słuszność niektórych rzeczy, ale nikt nie odmówi im, że potrafią zaintrygować i skłonić do samodzielnego przeanalizowania danej kwestii, także na własnym przykładzie.

A takich kwestii w książce jest wiele. Weźmy np. poniższy wzór. Co on może mieć wspólnego z miłością? Bez wnikania w szczegóły (o tym najlepiej opowie Wam sama autorka), po rozwiązaniu poniższego równania dowiecie się ilu potencjalnych partnerów będziecie musieli odrzucić, by znaleźć takiego najbliższego ideałowi.

To oczywiście tylko jeden z wielu przykładów, niemniej daje całkiem dobre pojęcie o tym, co znajdziecie na stronach „Matematyki miłości”. Ale nie ma powodów do obaw, wzorów samych w sobie jest tam naprawdę niewiele, autorka stara się przede wszystkim zarysować dość wyraźnie poszczególne zagadnienia i wytłumaczyć je w jasny i zwięzły sposób. Chcecie wiedzieć jakie macie szansę na znalezienie drugiej połowy? Poznać dowód mający ułatwić decyzję, kiedy w knajpie zagadnąć do interesującej Was osoby? Zaplanować idealne wesele? Albo poznać liczbowe dysproporcje i podobieństwa w kwestii seksualności mężczyzn i kobiet?

To wszystko – i więcej – znajdziecie tutaj. W tej stosunkowo niewielkiej, ale wyczerpującej książce, która na dodatek o temacie mówi nie tylko z pasją, ale i z humorem. Autorka ma dystans do siebie i swojej pracy, a całość czyta się szybko i przyjemnie, i warto także docenić wydanie. Twarda oprawa, dodatkowa obwoluta, dobry papier i sporo sympatycznych ilustracji. Ten tom, jak i cała seria TED warte są polecenia miłośnikom nauki podanej w przystępnej formie.

Matematyka miłości. Wzory, dowody, równania i powiązania. Hannah Fry. Wydawnictwo Relacja 2018
7
Matematyka miłości. Wzory, dowody, równania i powiązania. Hannah Fry. Wydawnictwo Relacja 2018
Kategorie
książki
Michał Lipka

Rocznik ’88. Miłośnik Chucka Palahniuka, Stephena Kinga, Philipa Rotha, Grabaża, kina (w szczególności lat 70. i 80.), komiksów i masy innych rzeczy. Czyta nałogowo, ciągle coś ogląda. Czasem także sam coś tworzy. Prowadzi blog: Książkarnia.

Dodaj komentarz