książki

Masło śpi – Aaa, pora spać [recenzja]

„Masło śpi” to niepozorna książeczka, której podstawowym celem jest zagonienie dzieci do łóżka. I jako wieczorna usypianko-zabawianka sprawdza się doskonale!

Tomik Tiny Oziewicz i Agaty Królak zadziwia oryginalnym pomysłem i nietypowym wykonaniem. „Masło śpi już w maselniczce, sól zasnęła już w solniczce.” A to dopiero początek, bo na dalszych rozkładówkach obserwujemy jak po kolei zasypiają domowe sprzęty, zabawki, ławki w parku, samochody na parkingach. Cały świat pogrąż się w błogim śnie, a rytmiczna wyliczanka powoli wycisza emocje z całego dnia. Ale zanim maluch wpadnie w objęcia Morfeusza warto zajrzeć pod otwierane klapki i odkryć nocne tajemnice ukryte na obrazkach.

Strona graficzna książeczki to prawdziwy majstersztyk. Specyficzne, trochę niedbałe, jakby rysowane dziecięcą ręką ilustracje Agaty Królak doskonale współgrają z humorystyczną treścią. Nietypowa kreska autorki może wprawiać w zakłopotanie starszych odbiorców, którzy nagle zaczynają rozumieć, że te parówki na obrazku to w rzeczywistości wystające spod łóżka kapcie. Wyobraźnia dorosłego czytelnika musi się nieco rozruszać, żeby wyjść poza ramy schematycznego myślenia. Za to dzieci nie mają żadnego problemu z odbiorem. Dlatego kolejne ilustracje oraz okienka i kryjące się pod nimi sekrety, gwarantują dreszczyk emocji i wywołują głośne wybuchy śmiechu.

Autorki książeczki „Masło śpi” nadają na dziecięcych falach i świetnie rozumieją potrzeby najmłodszych czytelników. Wspólne dzieło Tiny Oziewicz i Agaty Królik sprawi frajdę zarówno maluchom, jak i starszakom (uwaga, zbyt mali czytelnicy mogą poodrywać okienka na stałe). Książeczka ma w sobie mnóstwo uroku i w naturalny sposób wpasowuje się do wieczornych rytuałów. Dobra lektura plus bliskość rodzica z pewnością ukołysze wasze maluchy do snu. Dobranoc.

Masło śpi. Tekst: Tina Oziewicz,  ilustracje: Agata Królak. Wydawnictwo Dwie Siostry 2018
8
Masło śpi. Tekst: Tina Oziewicz, ilustracje: Agata Królak. Wydawnictwo Dwie Siostry 2018
Kategorie
książki
Marta Kowal

Rocznik 87. Czytelniczka z bibliofilskimi skłonnościami, komiksomaniaczka, poszukiwaczka muzycznych wrażeń, hobbicka dusza. Mama Ignacego, żona swojego Męża. Prowadzi bloga Zaczytana mama.

Dodaj komentarz