książki

Magiczne lata [recenzja]

Jedna z najlepszych powieści o dojrzewaniu w Ameryce lat 60.

Głównym bohaterem „Magicznych lat” jest Cory, nastolatek dorastający w prowincjonalnym miasteczku Zephyr w Alabamie. Jest rok 1964, rewolucja obyczajowa jeszcze nie nastała, a Południe Ameryki wciąż rządzi się swoimi rasistowskimi prawami. Pewnego dnia w Zephyr jednak dzieje się coś dziwnego, do jeziora wpada samochód z mężczyzną  przykuty kajdankami do kierownicy.

Na leśnych drogach zaczyna straszyć, a Cory znajduje dziwne piórko, które może wyjaśnić tajemnicę dziwnego zatonięcia. „Magiczne lata” to opasłe tomiszcze a McCammon snuje swoją opowieść nieśpiesznie, jakby w rytm leniwego i dusznego Południowego klimatu. Podobnie jak Stephen King w „To” i tutaj McCammon w niezwykle sprawny sposób łączą w sobie horror, opowieść inicjacyjną, kryminał i fantasy, tworząc niezwykle uniwersalną opowieść o życiu w Ameryce, kraju w którym niebawem coś się wydarzy, ale póki co dzieciaki uwielbiają jeszcze oglądać tanie horrory w kinach dla zmotoryzowanych.

 

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz