książki

Leksykon buntowników

 

 

 Leksykon buntowników, Max Cegielski (współpraca Mariusz Stelmaszczyk), AGORA

 

Najpierw była audycja w radiu Roxy. Max Cegielski opowiadał w niej biografie różnych buntowników rocka. Teraz audycja zamieniła się w książkę. Zabieg niebezpieczny, bo to, co sprawdza się na antenie nie koniecznie musi w postaci książki. Na szczęście okazało się, że czytanie o buntownikach, może być równie ciekawe, co słuchanie o nich.

 

 

Dwadzieścia siedem rozdziałów: począwszy od bitników, czyli subkultury, która dała podwaliny pod rewolucję seksualną, po Magika i polski hip hop. Cegielski wykorzystując cytaty z audycji stworzył barwną opowieść o postaciach, które zmieniły bieg historii współczesnej popkultury. Oczywiście można narzekać na wybór. Dlaczego nie ma tu dla przykładu Mike’a Pattona a są Red hot Chilli Peppers (ten pierwszy jednak okazał się większym buntownikiem, a jego decyzje dotyczące kariery są o wiele ciekawsze niż te, które podejmowali chłopcy z RHCP)? Dlaczego nie ma nic o Pearl Jam, podczas kiedy to oni, jako mainstreamowe gwiazdy zaczęli walkę ze współczesnym rynkiem muzycznym…

Tyle, że takie zarzuty łatwo mnożyć. Trudniej jest usiąść i spisać we wciągający sposób kawałek historii współczesnej muzyki. Cegielski to zrobił i to bardzo dobrze. Jego książkowy “Leksykon buntowników” może i jest pozycją niedoskonałą, ale i tak to świetne i rzetelne wprowadzenie do współczesnego rocka. Dla ludzi młodych zaczynających swoją przygodę z muzyką pozycja obowiązkowa. Tym, którzy już historię znają „Leksykon…” też może się przydać – jako kompendium wiedzy choćby.

Kategorie
książki

Dodaj komentarz