książki

Księżyc zaszedł, W niepewnym boju


Księżyc zaszedł, W niepewnym boju. John Steinbeck, Prószyński i S-ka 2014

 

Kolejna pozycja ze steinbeckowej serii to prawdziwa gratka dla miłośników amerykańskiego noblisty – powieść w „Niepewnym boju” jeszcze nigdy nie gościła bowiem w naszych księgarniach.

 

Pierwszy z dwóch utworów w tym zbiorze, „Księżyc zaszedł”, to znana już polskiemu czytelnikowi nowela o buncie w miasteczku górniczym, które dotyka koszmar okupacji. Ważniejsza z tej pary wydaje się jednak powieść w „Niepewnym boju”, zajmująca ponad trzy czwarte książki i opowiająca o tym, jak z rozpaczy rodzi się przemoc i szaleństwo.

 

Bohater książki, Jim Nolan, to człowiek, który chce zrobić coś z życiem. Przyłącza się w tym celu do grupy mężczyzn zbuntowanych przeciwko otaczającej ich rzeczywistości. Kiedy pojawia się okazja podburzenia najemnych zbieraczy owoców do strajku, Jim i jego nowo poznany kompan, Mac, niezwłocznie zabierają się do działania. Nie muszą jednak robić wiele. Sytuacja w sadzie jest tak napięta, że byle plotka o rodzącym się strajku przybiera formę samospełniającej się przepowiedni. Zbieracze, znajdujący się na granicy ubóstwa i wytrzymałości, zaczynają nagle pękać, a Jim i Mac stają w oku cyklonu, który sami stworzyli.

 

No dobrze – pomyśli potencjalny czytelnik – ale po co czytać dzisiaj o górniczych buntach i strajkach zbieraczy jabłek, które organizowano w kalifornijskich sadach przed ośmioma dekadami? A choćby po to, żeby przekonać się, jak wiele zmieniło się w tym czasie na świecie, a jak niewiele w człowieku. Bohaterami powieści moglibyśmy być my sami. Walczymy o różne rzeczy i z różnym skutkiem, ale zawsze tak samo. W pewnym momencie bohater powieści mówi: „Czuję się martwy. Pomyślałem, że mógłbym odżyć”. Na pytanie o aktualność tych słów każdy czytelnik powinien odpowiedzieć sobie sam.

 

Oczywiście powieść autora „Gron gniewu” aż się prosi o ideologiczne interpretacje, jednak czytana współcześnie wydaje się nieść coś więcej niż tylko przesłanie o charakterze politycznym. W świecie, gdzie prawie nic już nie jest szczere i trwałe, książki Steinbecka przypominają nam, czym było – i nadal bywa – prawdziwe, odważne życie.

 

John Stainbeck na Gandalf.com.pl

Kategorie
książki
Jakub Małecki

Jakub Małecki – urodzony w 1982 roku w Kole – pisarz, autor książek: Błędy (2008), Przemytnik cudu (2008), Zaksięgowani (2009), Dżozef (2011), W odbiciu (2011), Odwrotniak (2013) i Dygot (2015).
Napisał rownież kilkanaście opowiadań ogłoszonych w prasie i w antologiach. Przełożył z języka angielskiego wiele pozycji, między innymi Brudne wojny Jeremy’ego Scahilla, Paryż wyzwolony Antony’ego Beevora, Moją prawdę Mike’a Tysona i zbiór korespondencji pod tytułem Listy niezapomniane. Publikował w „Newsweeku”, „Polityce”, Angorze”, „Znaku”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”.
Laureat nagrody Śląkfa w kategorii „Twórca roku”, dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Dodaj komentarz