książki

Książkowy maraton, czyli czytamy hurtowo (#8) Dwa wydawnictwa, dwa mocne uderzenia

Kontynuujemy nasze hurtowe recenzje książek. Tym razem, podwójny zestaw z całkowicie różnych literackich światów – w każdym przypadku jednak, wybijających się ponad przeciętność.

Problem trzech ciał, Cixin Liu, Rebis 2017

Po ponad dwóch latach od kiedy zawojował amerykański rynek, fantastycznonaukowy przebój prosto z Chin wkracza na polski rynek i cóż tu wiele mówić, również u nas ma szansę zrobić spore zamieszanie. Fabuła „Problemu trzech ciał” rozpoczyna się w momencie kiedy chińska rewolucja kulturalna trwa w najlepsze, a wrogowie wizji Mao Zedonga poświęcają życie w obronie własnych przekonań. Pośrodku całego zamieszania znajduje się córka jednego ze skazanych na publiczne potępienie wykładowców, która na skutek splotu kilku wydarzeń trafia w szeregi naukowców zajmujących się supertajnym naukowym projektem… Na tym jednak nie koniec, bowiem pierwsze kilkadziesiąt stron to ledwie tło, które będzie miało olbrzymi wpływ na czasy obecne – a z całością wypadków w tajemniczy sposób wiąże się niezwykła gra sieciowa opowiadająca o historii wzlotów i upadków odległej od Ziemi cywilizacji. Jak to się wszystko ze sobą sumuje? Szczegółów zdradzać nie ma sensu – dość powiedzieć, że określenie książki współczesną wojną światów nie jest wcale pustym stwierdzeniem. Trzeba za to przyznać, że pomysłów Chińczykowi zdecydowanie nie brakuje i samo rozwiązanie zagadki z jaką zmagają się bohaterowie jest wyjątkowo dobrze przemyślane. „Problem trzech ciał” to ledwie wstęp do całej trylogii, jednak podczas przedzierania przez kolejne strony wcale tego nie czuć, a poszczególne wątki dobrze się zazębiają. Jeżeli macie zatem ochotę na coś naprawdę oryginalnego na tle sztampowych sci-fi, a dodatkowo chcecie dowiedzieć się kilku interesujących rzeczy o skrawku historii, który w naszym regionie traktowany jest niemal marginalnie – nie wahajcie się i pędźcie do księgarń. Ja w każdym razie na część drugą czekam z zaciekawieniem.

 Ocena końcowa: 75 %

Ludzie doskonali, Peter James, Albatros 2017

Swego czasu, zachęcony dość pozytywnymi opiniami wśród znajomych, postanowiłem zapoznać się z opowiadającym o tragicznych w skutkach eksperymentach z bezpłodnością „Poczęciem” Chase’a Novaka i  krótko mówiąc, przejechałem się na owym dziele jak na mało którym. Mając to niewymownie przykre doświadczenie w pamięci, do „Ludzi doskonałych” podchodziłem ze sporą rezerwą – bo jasne, z jednej strony to ten sam Peter James który dał dziesiątki znakomitych kryminałów i jeden z lepszych horrorów ubiegłego roku („Dom na wzgórzu”) na naszym rynku wydawniczym, z drugiej jednak, ogólna koncepcja fabularna książki Brytyjczyka wydawała się niebezpiecznie wręcz do dzieła Novaka podobna. Wszelkie obawy rozwiały się jednak błyskawicznie – już pierwsze kilkadziesiąt stron to świadectwo niezwykłej płynności stylu Jamesa i graniczące z pewnością przekonanie, że autor doskonale wie o czym pisze. W efekcie „Ludzi doskonałych” szczególnie z początku czyta się jak najlepsze technothrillery Crichtona – jest tu dość naukowych szczegółów, by wiarygodność całości stała na odpowiednio wysokim poziomie, podanych jednak w tak przejrzysty sposób, że jedynie napędzających fabułę. Książka Jamesa wyjątkowo szybko nabiera rozpędu i nie zwalnia aż do końcowych fragmentów, a bezradni momentami wobec kaskadowo następujących po sobie wypadków bohaterowie nieodmiennie budzą naszą sympatię. Jeszcze zdecydowanie za wcześnie by wróżyć, czy jest to rzecz która wzorem „Domu na wzgórzu” podbije podsumowujące rok zestawienia, jednak w moim osobistym top 5, ma w zasadzie miejsce zarezerwowane już teraz. Świetna rzecz.

Ocena końcowa: 85%

Kategorie
książki
Maciej Bachorski

Rocznik '87. Z usposobienia choleryk-melancholik. Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i miodowego Jacka Danielsa. Pisze od 2011 roku, głównie opowiadania z szeroko pojętego nurtu fantastyki i publicystykę. Publikował w "Nowej Fantastyce", a także w serwisach "Horror Online", "Szortal" (audiobook "Reguła Rothmana"), "Niedobre Literki" i "film.org.pl". Z "Dziką Bandą" związany od października 2015 roku.

Dodaj komentarz