książki

Książkowy maraton, czyli czytamy hurtowo (#4) – nowości Jaguara

Wydawnictwo Jaguar nieprzerwanie dostarcza fantastycznych wrażeń młodym czytelnikom, dbając by w ich ofercie znalazło się także coś dla starszych odbiorców. Na początek roku prezentujemy więc wydane ostatnio znane i lubiane cykle, jak i kompletne nowości.

„Naznaczeni śmiercią” Veronica Roth, Jaguar 2017

1Oto nowa powieść autorki, która zasłynęła dając światu „Naznaczoną”. Fenomen poprzedniego cyklu był tak duży, że najnowsza powieść Roth miała premierę jednocześnie w trzydziestu trzech krajach, w tym w Polsce, właśnie dzięki wydawnictwu Jaguar. Cóż więc znajdziemy na kartach tego tomu? Punkt wyjścia jest podobny jak w przypadku poprzedniej trylogii, mamy do czynienia z dystopią, jednak autorka zrobiła wszystko co w jej mocy, by stworzyć zupełnie nowe, oryginalne uniwersum, w którym osadziła miejsce akcji swojej nowej serii. Tak, nie ulega wątpliwości, że „Naznaczeni śmiercią” to początek cyklu, który może tylko ugruntować pozycję pisarki.

Mamy tu w gruncie rzeczy z wariacją na temat Romea i Julii. On, Akos, pochodzi z pokojowego ludu Thuvhe, ona to Cyra, siostra tyrana Ryzeka rządzącego brutalnie miastem Shotet i co gorsza posiadająca niezwykłe moce, dzięki którym pod przymusem torturuje tych, którzy sprzeciwiają się władzy. Jak się można domyślić, na skutek zrządzenia losu para poznaje się i tu zaczynają się dla nich prawdziwe przygody… Veronica Roth bezlitośnie rzuca czytelnika na głęboką wodę i choć jej styl wciąż jest lekki i wyraźnie skierowany do nastoletniego odbiorcy, to tym razem nie dba o subtelne wprowadzenia i stopniowe odkrywanie złożoności świata. A to przede wszystkim on, jako bohater tła zasługuje na największe uznanie. Bardzo oryginalne pomysły, neologizmy i pogmatwane (początkowo) zasady rządzące uniwersum nadają historii wielce oryginalny sznyt. Wraz z odpowiednio skomplikowaną fabułą i świetnie skrojonymi postaciami nie ma wątpliwości, że będzie kolejny hit.

ocena-75

„Zwiadowcy: Młodzieńcze lata. Bitwa na Wrzosowiskach” John Flanagan, Jaguar, 2016

2Tego cyklu również nie trzeba przedstawiać nikomu. Absolutnie bestsellerowa seria opowiadająca o dzielnych łucznikach (i rycerzach) strzegących porządku w alternatywnej historycznie krainie uczyniły z autora niedościgniony wzór dla wszystkich, którzy chcieliby się zajmować młodzieżowym fantasy. Główny cykl doczekał się dwunastu tomów, sześcio-tomowej (do tej pory) odnogi „Drużyna”, a od niedawna zaczął funkcjonować z podtytułem „Młodzieńcze lata” i opisywać historie dotyczące młodego Halta, którego czytelnicy znali z późniejszych tomów jako mistrza uczącego głównego bohatera Willa. Nowy cykl działa trochę na zasadzie preferencji inżyniera Mamonia, serwując czytelnikowi to, co zna, tylko w trochę innej polewie. Cóż z tego, skora taka formuła się sprawdza?

Całość zaczyna się prawdziwym trzęsieniem ziemi – zburzeniem Gorlanu. Pokonany Morgarath jednak szykuje się do kolejnej walki, tym razem szkoląc okrutne człekokształtne bestie, Wargale. Wszystko zaś zmierza do tytułowej bitwy, której wynik znamy z głównej serii. I jest to zarówno plus, jak i minus tego typu prequeli, bowiem o wiele mniej zaskoczeń, o wiele mniej obaw o bohaterów czeka czytelnika, gdy wie, co będzie później. Oczywiście nie brak zaskakujących zwrotów akcji (jak choćby sam finał), ale trzeba przyznać, że tym razem autor trochę odpuścił samym postaciom (szczególnie Haltowi) i jakby zbyt pośpiesznie starał się zamknąć dylogię. Lekkie rozczarowanie, ale dla fanów rzecz obowiązkowa.

ocena-75

 

„Czarny klucz”, Amy Ewing, Jaguar, 2016

3Największe zaskoczenie w tym zestawie, bowiem nie spodziewałem się, że cykl „Klejnot” autorstwa Amy Ewing będzie potrafił wygrzebać się z kolein, w które brnął uparcie mniej więcej od finału pierwszego tomu. Nie ma tu wprawdzie mowy o zaskakującej wolcie, ale nie wszystko okazuje się być tu tak oczywiste, jak się pierwotnie wydawało. Violet szykuje się do zemsty na rządzących Kluczem arystokratach, ale w tym czasie odkrywa, że jej siostra, Hazel, została porwana przez okrutną Diuszesę Jeziora. Na szali jest więc nie tylko los miasta, prywatna vendetta, ale i ratunek siostry, co w niektórych momentach może świadczyć o konflikcie interesów. Mimo swoich mocy Violet nie może być bowiem wszędzie.

Akcja w ostatnim tomie zmierza do finałowej rebelii i konia z rzędem temu, kto myślał, że zakończenie będzie inne, niż to, które zaserwowała autorka. Jest tu jednak wszystko, co zadowoli miłośniczki poprzednich odsłon – wielka miłość, wielka walka, wielkie poświęcenie. I nawet jeśli trąci to czasem kiczem, trzeba przyznać, że pani Ewing udała się ta trylogia.

ocena-65

Kategorie
książki
Łukasz Radecki

Pisarz, nauczyciel, muzyk, redaktor, publicysta. Autor i współautor ponad dziesięciu zbiorów opowiadań m.in. "Kraina bez powrotu: Opowieści Niesamowite" (2009), "Lek na lęk" (2011), cyklu „Bóg Horror Ojczyzna” (2013), "Pradawne zło" (2014), "Horror klasy B" (2015), "Królestwo gore" (2017) oraz powieści "Miasteczko" (2015), "Zombie.pl" (2016), cykl "Nienasycony" (2017). Muzyk zespołów Acrybia, Damage Case i Wilcy. Pisał i recenzował w sieci i prasie. Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.

Dodaj komentarz