książki

Książkowy maraton, czyli czytamy hurtowo (#11) – trzy podróże w otchłań

Dzisiejszy maraton sponsorują książki związane z nurkowaniem. Wszystkie skupiające się na całkowicie odmiennych jego aspektach, a jednak równie fascynujące.

The Deep. Autor: Craig Davidson. Gallery Books, 2015. Ocena końcowa: 85%

Pierwsza z pozycji jako jedyna z zestawienia nie jest literaturą faktu i nie została wydana do tej pory w Polsce – a strata to niepowetowana, w szczególności dla wszystkich miłośników historii spod bandery horrorów science fiction. Uznany za granicą autor powieści grozy Craig Davidson (tudzież jego literackie alter ego, Nick Cutter) zabiera nas w podróż jedenaście kilometrów w głąb oceanu, gdzie grupka naukowców ma nadzieję odnaleźć cudowne lekarstwo na dziesiątkującą ludzkość wyjątkowo agresywną, bliźniaczo podobną objawami do choroby Alzheimera epidemię zwaną The Gets.

W wybudowanym na samym dnie Głębi Challengera naukowym kompleksie trwają badania nad substancją zwaną Ambrozją – która według wstępnych raportów nie tylko niweluje objawy choroby, ale i w niezwykły sposób wydłuża życie. Oczywiście, jak to w tego typu historiach bywa, nie ma nic za darmo – i należy spodziewać się niezbyt przyjemnych efektów ubocznych. Wkrótce kontakt z placówką zostaje zerwany, a my udajemy się w podróż w dół wraz z niewielką grupką ludzi mających za zadanie zbadać przyczyny radiowej ciszy. To co się jednak na dole dzieje przejdzie ich najśmielsze wyobrażenia…

A dla was wystarczy wspomnieć, że  jeśli jesteście fanami „Cosia” i „Ukrytego Wymiaru”, poczujecie się jak w domu. „The Deep” to zarówno masa cielesnego horroru, jak i psychologicznej zabawy z niczego nieświadomymi bohaterami – i nawet mimo nieco przekombinowanego zakończenia, Davidsonowi udało się uzyskać w powieści jakże pożądany klimat paranoi i zaszczucia. Choćby z tego względu, ci którzy radzą sobie z książkami w języku angielskim, a odczuwają niedosyt po wyczynach choćby tegorocznego „Obcego” na ekranach kin, powinni się ową pozycją zainteresować.

Mrok. (Diving into darkness). Autor: Philip Finch. Tłumaczenie: Dorota Konowrocka. Wydawnictwo Mayfly, 2009. Ocena końcowa: 90%

Wydana przez specjalizujące się w przygodowej literaturze faktu wydawnictwo Mayfly powieść Davida Fincha, to biografia człowieka-legendy nurkowania ekstremalnego, Davida Shawa i jego straceńczej próby odzyskania dryfującego w głębinach położonej w RPA jaskini Boesmansgat ciała innego z nurków. Historia to wybitnie niewesoła, bowiem swoją wyprawę na głębokość dwustu siedemdziesięciu  metrów Australijczyk przypłacił życiem, ale „Mrok” nie traktuje jedynie o śmierci. To bardziej opowieść o człowieku który postanowił żyć pełnią życia łamiąc kolejne granice, o pasji odkrywania miejsc, w które dotarła mniejsza liczba osób, niż została wysłana w przestrzeń kosmiczną.

Finch w sprawny sposób łączy fakty z życia Shawa z ogromem specjalistycznej wiedzy na temat nurkowania – dzięki czemu możemy dowiedzieć się choćby o rewolucji sprzętowej wśród nurków technicznych w postaci rebreatherów. Wszystko to pisze lekko i (abstrahując od tematyki) przyjemnie, językiem który zrozumieją również laicy. Niewątpliwym plusem polskiego wydania jest również (jak to zwykle w przypadku Mayfly bywa) dodatek w postaci kilkunastu zdjęć załączonych do książki. Jeśli zastanawiacie się wiec co takiego fascynującego w jednej z najbardziej niebezpiecznych dziedzin sportu widzą dziesiątki jej pasjonatów –  ta powieść jest dla was.

 

 

 

Głębia. Freediving, zbuntowani badacze i co ocean mówi o nas samych. (Deep: Freediving, Renegade Science, and What the Ocean Tells Us about Ourselves). Autor: James Nestor. Tłumaczenie: Patrycja Przełucka. Wydawnictwo SQN, 2017. Ocena końcowa: 100%

Najświeższa rzecz z naszej listy, to książka podejmująca tematykę tę samą, co słynny ‚Wielki Błękit” Luca Bessona. Jej autor, pisujący między innymi dla uznanego czasopisma „Outside”, James Nestor przedstawia w niej swą przygodę z freedivingiem, nurkowaniem na wstrzymanym oddechu, bez wspomagania się jakimkolwiek sprzętem. Historia to pełna wzlotów i upadków samego dziennikarza – przeprowadzająca nas przez początkowe przerażenie i niezrozumienie tej skądinąd ekstremalnej odmiany nurkowania, przez dziesiątki zakończonych fiaskiem prób przekroczenia granic możliwości własnego ciała, na rosnącej fascynacji ostatnim nietkniętym przez człowieka miejscem na ziemi kończąc.

„Głębia” obok wprowadzania nas w meandry świata freedivingu mówi także o łączącej nas od początku stworzenia nierozerwalnej więzi człowieka z morskimi głębinami, a robi to z rozbrajającą wręcz szczerością i humorem, nie szczędząc przy tym prawdziwego ogromu ciekawostek dotyczących podwodnego życia – i nauki w ogóle. Wraz z kolejnymi rozdziałami towarzyszymy autorowi w jego podróżach po różnych zakątkach świata – będziemy choćby pływali razem z wielorybami i zasiądziemy w łodzi podwodnej własnej roboty – i podobnie jak on sam, nieuchronnie schodzimy coraz to głębiej, by w końcu dotrzeć do samego dna oceanu.

Wybitna, genialnie napisana i wyjątkowo przemyślana literatura, która zaciekawi nie tylko miłośników nurkowania. Jeśli miałbym postawić na najlepszą rzecz jaką przeczytałem w tym roku, pierwszeństwo oddaję książce Jamesa Nestora.

Kategorie
książki
Maciej Bachorski

Rocznik '87. Z usposobienia choleryk-melancholik. Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i miodowego Jacka Danielsa. Pisze od 2011 roku, głównie opowiadania z szeroko pojętego nurtu fantastyki i publicystykę. Publikował w "Nowej Fantastyce", a także w serwisach "Horror Online", "Szortal" (audiobook "Reguła Rothmana"), "Niedobre Literki" i "film.org.pl". Z "Dziką Bandą" związany od października 2015 roku.

Dodaj komentarz