Madia Rodzina
książki

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały – cykl poradników dla wszystkich

Madia Rodzina

Bycie rodzicem to wyzwanie, któremu podołać udaje się nielicznym, choć rzadko kto się do tego przyznaje. To codzienne zmagania, to bezustanna praca nad kształtowaniem młodego człowieka, o czym z kolei wielu zdaje się zapominać, wierząc, że dzieci jakoś same sobie poradzą, ewentualnie zajmie się nimi szkoła. Dla tych, którzy patrzą na to zagadnienie nieco inaczej polecamy książki Adele Faber i Elaine Mazlisch, szczególnie, że właśnie ukazała się kolejna z cyklu.

Autorki postanowiły zebrać bogate doświadczenia i z nich złożyć poradnik dla rodziców, którego tytuł nie pozostawia żadnych złudzeń – „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. W tym obszernym poradniku podanym w formie zbeletryzowanej w sześciu rozdziałach zaprezentowały rozwiązania najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się rodzice, opiekunowie i wychowawcy, ale co najważniejsze przy uwzględnieniu osoby w tym wszystkim najistotniejszego – dziecka. Na podstawie licznych przykładów pokazują jak można pomóc naszym pociechom uwolnić się od ról, odnaleźć siebie, radzić sobie z problemami i uczuciami, bez karania i sztucznych pochwał. Metody i rozwiązania okazują się zaś na tyle uniwersalne, że cały ciężar spoczywa w tym momencie tylko na rodzicu, który będzie chciał przeczytać książkę i konsekwentnie stosować wypracowane zasady. Dodatkowym plusem wydania „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały…” jest suplement zawierający doświadczenia polskich rodziców.

jak_mowic_zeby_dzieci_sie_uczyly„Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”, to logiczne rozwinięcie myśli, metod i zasad zawartych w poprzedniej książce. Wiadomo, że jeśli mamy ułożone i grzeczne dziecko, wcale nie oznacza, że będzie ono chętne i skłonne do nauki. Czasem może najzwyczajniej nie radzić sobie z organizacją pracy. W tym poradniku (znacznie krótszym niż poprzednik) autorki wskazują drogę jak pomóc dziecku w nauce, w organizacji pracy, w motywowaniu się, bez uciekania się do kazań, kar, szantażu emocjonalnego. I znów prym wiedzie tutaj uniwersalizm i humor, który pomaga przezwyciężyć większość problemów.

Najnowsza propozycja pedagogicznego tandemu wydana przez Media Rodzina to „Jak mówić, do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby do nas mówiły” nie zaskoczy nikogo, kto wie, czego spodziewać się po tych poradnikach. Najtrudniejszy wiek, który sprawia, że nasze pociechy nagle znów nie mogą poradzić sobie ze swoimi emocjami, pragnieniami, dorastaniem i dojrzewaniem wymaga szczególnego podejścia i chociaż większość metod i zagadnień znanych z poprzednich książek wciąż da się bezproblemowo stosować, to jednak w tym wypadku potrzeba szczególnej delikatności, bowiem ten buntowniczy okres jest tak samo trudny dla rodzica i nauczyciela, jak i dla samego nastolatka. Niby to banał, ale często przez nas zapominany, tak jak i oczywiste zasady, których przestrzeganie pomaga uniknąć wielu stresowych sytuacji.

352x500Poradniki Adele Faber i Elaine Mazlisch to lektura obowiązkowa dla rodziców i nauczycieli, w zasadzie wszystkich, którzy mają styczność z dziećmi, młodzieżą i… innymi ludźmi, wiele z tych metod przy odpowiedniej modyfikacji możemy zastosować wobec dorosłych. Pozostaje więc mieć nadzieję, że obie panie wynajdą kiedyś stosowny poradnik dla… polityków.

Kategorie
książki
Łukasz Radecki

Pisarz, nauczyciel, muzyk, redaktor, publicysta. Autor i współautor ponad dziesięciu zbiorów opowiadań m.in. "Kraina bez powrotu: Opowieści Niesamowite" (2009), "Lek na lęk" (2011), cyklu „Bóg Horror Ojczyzna” (2013), "Pradawne zło" (2014), "Horror klasy B" (2015), "Królestwo gore" (2017) oraz powieści "Miasteczko" (2015), "Zombie.pl" (2016), cykl "Nienasycony" (2017). Muzyk zespołów Acrybia, Damage Case i Wilcy. Pisał i recenzował w sieci i prasie. Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.
Komentarz
  • Lucjan Paździoch syn Mariana i Heleny
    29 stycznia 2017 at 01:32
    Skomentuj

    Kolejny świetny artykuł Ragnar, mój wodzu. Brawo.

  • Dodaj komentarz