książki

Hobbit – niezwykła, ponadczasowa podróż [recenzja]

Dzieła Tolkiena, właściwie od chwili, kiedy tylko pojawiły się na rynku, nie tracą na popularności. Patrząc na współczesną, miałką i jakże nijaką fantastykę spod szyldu magii, miecza i przygody, przetykaną z rzadka utworami wartymi uwagi, choć na kolana wciąż niepowalającymi, wyraźnie widać, że twórczość Brytyjczyka wciąż pozostaje niedoścignionym wzorem. Znakomicie  napisana, pobudzająca wyobraźnię i wciągająca, w ten niezapomniany, bogaty i rozbudowany świat, zachwyca – nieważne ile razy by się ją czytało. A wszystko przecież zaczęło się niepozornie, od tej oto książki. Od „Hobbita” – opowieści dla dzieci, którą kochają czytelnicy niezależnie od wieku, a która właśnie doczekała się kolejnego, jakże pięknego wydania.

Pisanie o fabule tego dzieła to właściwie formalność, bo któż o niej nie słyszał, szczególnie w ostatnich latach, kiedy kina podbijały kolejne części filmowej adaptacji. Cała historia skupia się na losach młodego Hobbita, Bilbo Bagginsa, który woli ciszę i spokój swojej ziemskiej norki, a nie jakieś tam podróże. Ale przygoda sama się o niego upomina – a dokładniej robi to czarodziej Gandalf, chcący by niziołek dołączył do wyprawy Thorina Dębowej Tarczy i jego ekipy krasnoludów zmierzających do Samotnej Góry, by odzyskać twierdzę i skarby zagarnięte przez smoka Smauga. Po co im ktoś taki, jak Bilbo? Drużyna krasnoludów składa się z trzynastu członków i nikt nie chce by tak pechowa liczba ciążyła nad jakże ważną misją. Na dodatek Gandalf widzi w nim potencjał, którego nawet sam Hobbit w sobie nie dostrzega. I tak, mimo początkowej niechęci, Bilbo wyrusza w końcu w niezwykłą podróż, a na jego drodze czekają Elfy, pająki, gobliny, smok, skarby, niebezpieczeństwa, przyjaźnie i pewien tajemniczy pierścień…

Jak to jest, że powieść napisana ponad osiemdziesiąt lat temu, wciąż jest tak żywa i poruszająca wyobraźnię, że nawet współczesny czytelnik nie potrafi się jej oprzeć? Magia talentu Tolkiena? A może siła prawdziwej wyobraźni? Człowiek żyjący w obecnych czasach w kinie i telewizji widuje takie cuda, że nie potrzeba mu już niczego sobie wyobrażać. Kiedyś było na odwrót. I autor, i czytelnicy musieli się rozmarzyć i w tym rozmarzeniu ze sobą wzajemnie dogadać. Tolkien swoje własne odczucia oraz wizje potrafił w znakomity sposób przelać na papier, ożywić za pomocą słów, choć styl w „Hobbicie” jest o wiele prostszy od tego, jaki pokazał potem we „Władcy Pierścieni” i nawet współczesny czytelnik nie pozostanie obojętny wobec tego, co spotka na stronach „Hobbita”. Nie ważne, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z czytaniem, czy też czyta już niezliczoną ilość wiosen, niejedno widział i tylko jakimś cudem nie poznał jeszcze historii o Śródziemiu.

Nie myślcie sobie jednak, że jako fan twórczości Tolkiena nie zrozumiem nieprzekonanych. W dzieciństwie, zniechęcony lekturami szkolnymi i podejściem nauczycieli, długo nie sięgałem po żadne książki, owszem, kiedy pierwszy raz czytałem „Hobbita” byłem zachwycony, ale potem… Nadmiar taniej fantastyki sprawił, że miałem dość tego gatunku, nie mogłem już na niego patrzeć, nawet Tolkien mnie odrzucał. Ale wróciłem (duża w tym zasługa mojej lepszej połowy) i od lat znów cieszę się jego twórczością, dając jej zaskakiwać się wciąż od nowa. Niewiele jest dzieł, które mają taką moc.

Ale omawiając to wydanie nie można zapomnieć także o nim samym, bo przygotowane zostało po prostu rewelacyjnie. Ujednolicone pod względem wyglądu z pozostałymi książkami Tolkiena od wydawnictwa Zysk, wydane na przyjemnym, żółtawym papierze i zamknięte w twardej oprawie, uzupełnionej o dodatkową obwolutę, już samo w sobie robi wielkie wrażenie. Jeszcze lepiej jest w środku, gdzie czeka na nas około dwudziestu pięciu pięknych kolorowych ilustracji Alana Lee oraz jeszcze więcej czarno białych grafik wplecionych w tekst. Oglądanie całości dostarcza więc równie wielkiej przyjemności, jak sama lektura, a do książki chce się wracać raz po raz, choćby tylko popatrzeć.

Jeśli są więc tacy, którzy jeszcze dzieł Tolkiena nie czytali, a pewnie są, bo w świecie szybkiego, prostego (prostackiego?) przekazu wizualnego nigdy podobnych jednostek nie zabraknie, powinny jak najszybciej nadrobić ten niewątpliwy błąd. Mało jest utworów, które do przygody z literaturą nadawałyby się tak znakomicie, jak te i jednocześnie doskonale uzupełniały także dojrzałe doświadczenie starych pochłaniaczy książek. A „Hobbit” to przecież ledwie piękny wstęp do niezwykłej, ponadczasowej podróży po Śródziemiu, która zachwycać będzie także i przyszłe pokolenia czytelników.

Hobbit. J.R.R. Tolkien. Zysk i S-ka 2018
8
Hobbit. J.R.R. Tolkien. Zysk i S-ka 2018
Kategorie
książki
Michał Lipka

Rocznik ’88. Miłośnik Chucka Palahniuka, Stephena Kinga, Philipa Rotha, Grabaża, kina (w szczególności lat 70. i 80.), komiksów i masy innych rzeczy. Czyta nałogowo, ciągle coś ogląda. Czasem także sam coś tworzy. Prowadzi blog: Książkarnia.
Komentarz
  • Pingwin
    22 lutego 2018 at 20:30
    Skomentuj

    Witam ,byłaby możliwość pokazania w formie zdjęcia przykładowej zawartości książki?

  • Dodaj komentarz