In Rock
książki

Faith No More. Królowie życia (i inne nadużycia) – rubaszna biografia dziwnego zespołu [recenzja]

Nie ma drugiego takiego zespołu na świecie jak Faith No More. Mimo niewielkiego, w gruncie rzeczy, dorobku, mają stale zapewnione miejsce w panteonie rockowych sław. Nic więc dziwnego, że wreszcie doczekaliśmy się biografii zespołu. Nic dziwnego, że nie jest to typowa książka tego typu.

Za wiekopomne dzieło wziął się Maciej Krzywiński, znany z Metal Hammera dziennikarz, którego swobodny język i skłonność do dygresji zaskarbiły mu grono oddanych fanów. I nie ma w tym żadnej przesady, jak również we wspomnianej wiekopomności. Kalifornijska grupa doczekała się do tej pory tylko jednej książki o sobie (mowa tu o „Faith No More: The Real Story” Steffana Chiraziego), która zresztą nie wyczerpywała tematu nawet w połowie tak dokładnie, jak uczynił to właśnie Krzywiński. Zasługi autora są tym większe, że w gruncie rzeczy naprawdę niewiele wiadomo o historii samego zespołu, który zasadniczo unikał większych skandali i zbędnego szumu wokół siebie. Autor podkreśla to zresztą, zaznaczając, że książka nie jest w żaden sposób autoryzowana, a na jej potrzeby nie został przeprowadzony żaden wywiad z muzykami. Co nie znaczy, że takowych Krzywiński nie przeprowadził wcześniej. Krótko mówiąc, trudno nie docenić ogromu pracy, jaki został włożony w stworzenie tej historii. Oczywiście, znajdą się najbardziej zagorzali fani, którzy stwierdza, że to wszystko wiedzieli, że Courtney Love była pierwszą wokalistką grupy (jeszcze przed poślubieniem Cobaina), że Jim Martin i Mike Bordin pierwszy zespół założyli z Cliffem Burtonem z Metalliki, a Roddy Bottum woli chłopców. A jednak na uznanie zasługuje fakt, że wszystkie te wiadomości autor skrzętnie wygrzebał w otchłani internetu, pośród zapomnianych wywiadów i rozmaitych wypowiedzi, rzetelnie je zrekonstruował i po swojemu opowiedział. Tym samym dostaliśmy w ręce wyjątkową książkę o wyjątkowym zespole. I w taki też sposób została ona napisana.

[quote align=’right’] Opowieść Krzywińskiego w doskonały sposób przybliża fenomen tej grupy, jednocześnie podkreślając jej wyjątkowość.

Stylu Macieja Krzywińskiego nie trzeba przypominać nikomu, kto czyta(ł) Metal Hammera lub Musick Magazine. Nawet jeśli w pierwszej chwili nie dzwoni Wam w żadnym kościele, to przypomnę cykl felietonów z ostatnich stron młotka, gdzie autor tworzył „Historię pewnego bandu”. Mnie przynajmniej od razu zaczęły się zgadzać wszystkie drobne w kieszeni. Krzywiński lubi bowiem popłynąć, sypnąć żartem (nie zawsze udanym), odpływa w pozornie nieistotne dygresje i rozpoczyna recenzje czy felietony od zupełnie zaskakujących wstępów. Tak też jest i w tej książce, przyznaję więc szczerze, że w pierwszej chwili musiałem się przestawić na ową gawędę, w miejsce naukowej publikacji. Okazuje się jednak, że właśnie ta forma, specyficzna przaśność, a nawet czerstwy momentami humor doskonale odzwierciedlają koleje losów kalifornijskiego zespołu i świetnie się z nim komponują. No bo jak inaczej można opisać fekalne przygody Mike Pattona czy też jego uwielbienie dla innych płynów organicznych? Jak zareagować na opinię wokalisty Red Hot Chilli Peppers o teledysku do „Epic”? Jak opisać niezliczone, zdawać by się mogło projekty muzyczne Pattona i innych muzyków, jakie założyli po rozpadzie grupy? Opowieść Krzywińskiego w doskonały sposób przybliża fenomen tej grupy, jednocześnie podkreślając jej wyjątkowość. Brawa dla autora, ale również i wydawnictwa, że zdecydowało się na wydanie tej książki. Dlaczego? Ilość biografii muzycznych wydawanych w naszym kraju na pierwszy rzut oka może imponować, ale gdy przyjrzeć się im bliżej, widzimy wciąż te same nazwy i zespoły tylko z najwyższych półek głównego nurtu. Dobrze, że ktoś pamięta jeszcze o wielkich alternatywnego grania.

Kategorie
książki
Łukasz Radecki

Pisarz, nauczyciel, muzyk, redaktor, publicysta. Autor i współautor ponad kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań m.in. "Kraina bez powrotu: Opowieści Niesamowite" (2009), "Lek na lęk" (2011), cyklu „Bóg Horror Ojczyzna” (2013), "Pradawne zło" (2014), "Horror klasy B" (2015), "Królestwo gore" (2017), "Miasteczko" (2015), "Zombie.pl" (2016), cykl "Nienasycony" (2017). Muzyk zespołów Acrybia, Damage Case, Wilcy, Carnes, Deadthorn. Pisał i recenzował w sieci i prasie. Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.

Dodaj komentarz