książki

Dziewięć smoków

Dziewięć smoków, Michael Connelly. Albatros A. Kuryłowicz

Mam problem z Connellym. Cenię i lubię jego cykl o detektywie Harrym Boschu, podobnie zresztą jak serię o Mickey’u Hallerze. Ale niemal zawsze mam z powieściami Connelly’ego problem. Często bowiem cała skomplikowana intryga, w jaką pakuje swoich bohaterów ma tak banalne rozwiązanie, że aż zęby bolą. I tak też jest w przypadku „Dziewięciu smoków”.

Tym razem Harry badając sprawę wydawałoby się zwyczajnego napadu rabunkowego na sklep monopolowy odkrywa, iż zamordowany sprzedawca był powiązany z triadą. Kiedy śledztwo nabiera rozpędu Harry odbiera email z filmikiem. W Hong Kongu, ktoś uprowadził jego córkę. Bosch rzuca wszystko, czym się zajmował i wylatuje do Chin. Ma dobę na odnalezienie córki.

Tak, skojarzenia z „Uprowadzoną” Bessona narzucają się same. I są absolutnie słuszne – film z Liamem Neesonem był w chwili pisania przez Connelly’ego powieści wielkim hitem w USA. „Dziewięć smoków” jest więc gatunkową hybrydą łączącą w sobie klasyczny policyjny kryminał z napakowaną akcją sensacją. Connelly oba gatunki łączy po mistrzowsku, co nie dziwi, wszak jest jednym z najlepszych współczesnych pisarzy gatunkowych.

Dlaczego zatem marudziłem? Ano dlatego, że kiedy dochodzi do rozwiązania obu spraw miałem wrażenie, że Connelly znów zrobił mnie w konia. Przez ponad trzysta stron budował skomplikowaną intrygę, mnożył tropy, by w puencie zaserwować rozwiązanie najprostsze i takie, które przychodzi do głowy już po pięćdziesięciu stronach. Oczywiście można bronić takiego rozwiązania, można mówić o realizmie historii itp. Nie zmienia to jednak faktu, że po raz kolejny czuję się oszukany. Paradoks tej sytuacji polega na tym, że czuję się tak prawie zawsze czytając Connelly’ego a mimo to ciągle go czytam i daję się oszukiwać. Wynika to zapewne z tego, iż tendencji do zbyt prostych rozwiązań, Connelly to po prostu kawał zdolnego rzemieślnika, który potrafi tchnąć życie w nawet najbardziej wyeksploatowaną gatunkową kliszę.

PS.

W tym tomie Harry Bosch zachwyca się płytą Tomasza Stańki. Co prawda poświęca jej raptem pięć zdań, ale poświęca.

 

 

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz