Świat Książki
książki

Dziewczyna z pociągu – niezły domestic thriller [recenzja] [książka]

Wielbiciele „Zaginionej dziewczyny” mogą zacierać łapki z radości i biec co sił w nogach do księgarni. „Dziewczyna z pociągu” to kolejny domestic thriller, który w niczym nie ustępuje, ani słynnej powieści Gillian Flynn, ani filmowi Davida Finchera. Oczywiście jeśli film wam się podobał.

„Dziewczyna z pociągu” to literacki fenomen roku. Najszybciej w historii sprzedająca się powieść w Wielkiej Brytanii (półtora miliona egzemplarzy), rekordy popularności w USA (3 miliony sprzedanych egzemplarzy). Do tego dochodzą peany literackiego świata. Stephen King się rozpływał, podobnie jak Lisa Gardner, Tess Gerritsen i wszyscy najważniejsi autorzy pop. Do tego ekranizacja – na przyszły rok do kin trafi film z Emily Blunt w roli głównej.  A teraz do konkretów. O co to całe zamieszanie? Ano o sprawną i niegłupio napisaną powieść o tajemnicach jakie skrywają wydawałoby się normalne rodziny.

[quote align=’right’]„Dziewczyna z pociągu” zaczyna się znakomicie. Hawkins świetnie opisuje alkoholowe upodlenie Rachel i sprawnie żongluje narracją, co rozdział zmieniając bohaterki.

Rachel ma trzydzieści dwa lata. Jest alkoholiczką, która straciła panowanie nad życiem. Mąż odszedł do kochanki, z którą ma dziecko. Straciła dom, pracę. Teraz wegetuje mieszkając u przyjaciółki. Codziennie Rachel wsiada do pociągu do Londynu i codziennie okłamuje siebie, że jeździ do pracy. Podczas godzinnej przejażdżki obserwuje ludzi mieszkających w domach przy torach. Nadała im imiona, wymyśliła życiorysy. Gdy pewnego dnia Rachel odkrywa, że obserwowana przez nią dziewczyna zaginęła, nasza bohaterka postanawia działać. Na tyle, na ile pozwala jej zamroczony alkoholem umysł.

„Dziewczyna z pociągu” zaczyna się znakomicie. Hawkins świetnie opisuje alkoholowe upodlenie Rachel i sprawnie żongluje narracją, co rozdział zmieniając bohaterki. Najpierw zagłębiamy się zatem w życie Rachel, a potem w życiorys zaginionej Megan. Obie kobiety są połamane emocjonalnie, obie nie radzą sobie z uczuciami. Tyle że dla Rachel ucieczką od uczuć jest alkohol, dla Megan romanse. Ale czy romanse w puencie doprowadziły do tragedii? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź Rachel. I robi to z ogromną determinacją. Zupełnie jakby od rozwiązania zagadki zaginięcie Megan zależało jej życie.

Powieść Hawkins wpisuje się idealnie w najmodniejszy dziś odłam thrillera, tzw. domestic – czyli opowieści o przemocy domowej, sekretach skrywanych przez rodziny. Królowymi gatunku są oczywiście Gillian Flynn i Lisa Gardner, ale Hawkins swoim debiutem w niczym im nie ustępuje. Sprawnie mnoży tropy, dobrze konstruuje postaci i ich świat. Jeśli miałbym mieć zastrzeżenie do jej powieści to tylko jedno – gdzieś w okolicach osiemdziesiątej strony, autorka wprowadziła jedną zbędną scenę, która uważnemu czytelnikowi zdradza puentę. Nie napiszę, którą żeby nie psuć wam zabawy, ale niestety od tej osiemdziesiątej strony wiedziałem już dokąd opowieść zmierza. Czy to wina Hawkins? Pewnie nie. Raczej moja. Za dużo kryminałów i thrillerów, za dobrze poznane mechanizmy. Sam sobie psuję zabawę. Taki już urok bycia maniakalnym wielbicielem popu.

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

2 komentarze
 • panty
  10 października 2015 at 17:45
  Skomentuj

  No i super, tylko dlaczego nie podajecie nazwiska tłumacza?

 • dominikracz
  21 lipca 2016 at 09:11
  Skomentuj

  Dzięki za recenzje chyba zachęciłeś mnie do przeczytania tej książki :). Nie zna ktoś może z czytelników tańszego serwisu niż ten http://aros.pl/ksiazka/dziewczyna-z-pociagu-2? Bo nie moge nigdzie taniej znaleźć tej książki ?

 • Dodaj komentarz