Wyd. Literackie
książki

Dlaczego oczy kota świecą w nocy?

Często z rozpędu mówimy o książkach dla dzieci, które „i bawią, i uczą” choć tej nauki zwykle tam niewiele. Tymczasem „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?” Doroty Sumińskiej śmiało możemy określić w ten właśnie sposób – w końcu dzieciaki poznają dzięki niej odpowiedzi na ponad sto pytań dotyczących świata zwierząt. A zabawa też będzie bo odpowiedzi nie tylko są interesujące i podane w lekki sposób, ale do tego zostały zabawnie zilustrowane przez Joannę Żero.

Wśród pojawiających się tu pytań znajdziemy i takie, które pewnie niejednokrotnie dręczyły większość maluchów (np. „Dlaczego wielbłąd ma garb?”, „Dlaczego rak chodzi do tyłu?” albo tytułowe „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”), i bardziej oryginalne („Czy psom też wypadają mleczne zęby?”, „Dlaczego koci język jest chropowaty jak tarka?”); niektóre z nich odnoszą się do sposobu przedstawiania zwierząt w innych książkach albo filmach („Czy świnia jest brudna?”, „Czy baran jest głupi?”, „Czy lis jest chytry?”, „Czy kot zawsze spada na cztery łapy?”), a inne wynikają z codziennej obserwacji udomowionych zwierzaków („Po co kotu takie długie wąsy?”, „Dlaczego zwierzęta nie noszą ubrań?”). Niezależnie od rodzaju pytań, autorka ze wszystkimi radzi sobie bezpretensjonalnie, bez wielkiego wymądrzania się – choć momentami widać, że drażnią ją schematy postrzegania zwierząt przez dzieciaki, jakie od lat narzucają młodym czytelnikom nieszczególnie „uczone” bajki, zarówno książkowe, jak i filmowe (odpowiadając na pytanie „Czy jeże nadziewają na kolce jabłka?”, irytuje się: „Jeż niosący na grzbiecie jabłko to niemądra bajka, bo jak właściwie miałby nadziać je na kolce? Poza tym, jak jeż zdjąłby jabłko z grzbietu?”). Autorka nie ucieka też od tematów trudnych i kontrowersyjnych, o których rodzice pewnie chętniej dziecku przeczytają niż opowiedzą („Dlaczego ludzie i zwierzęta umierają?”, „Dlaczego psy wąchają się pod ogonem?”).

Tym, co czyni tę książkę znakomitym dodatkiem do rodzinnej biblioteczki jest jednak nie tylko jej wartość naukowa, ale także piękne wydanie: w miłej dla oka i dłonie twardej oprawie i z całym mnóstwem kolorowych obrazków, które niejednokrotnie wydobywają nieoczekiwany humor z zadawanych tu całkiem na poważnie pytań (np. obrazek owłosionej jaszczurki przy pytaniu „Dlaczego ptaki mają pióra, a my włosy?” albo kury czytającej Kanta przy okazji pytania „Czy kura ma malutki móżdżek?”). Brawa więc dla autorki, ilustratorki i samego wydawnictwa za znakomitą pracę zespołową.

Kategorie
książki
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Dodaj komentarz