książki

Diabeł w błękitnej sukience

 

Diabeł w błękitnej sukience, Walter Mosley, EMG

 

Wznowienie po latach debiutu jednego z najlepszych amerykańskich autorów kryminałów Waltera Mosley’a. W Polsce – niestety – zupełnie nieznanego.

 

 

Głównym bohaterem „Diabła…” jest Easy Rawlins bezrobotny, który z dnia na dzień zamienia się w prywatnego detektywa. Los Angeles rok 1948 recesja szaleje, a banki coraz częściej zajmują mieszkania tym, których nie stać na spłacanie rat. Easy zapewne niebawem dołączyłby do grona wyrzuconych na bruk, gdyby nie pewien typ w barze. Otóż ów typ proponuje naszemu bohaterowi prostą robotę – ma znaleźć pewną bogatą, białą kobietę, która lubi włóczyć się po barach dla czarnych. Dla Easy’ego nie powinno być to zbyt skomplikowane, wszak jest Czarny i głównie w takich przybytkach przesiaduje.

Owszem Mosley w konstrukcji fabularnej swoich powieści prochu nie wymyślił (to wciąż rasowy wyrastający z chandlerowskiej szkoły kryminał). Ale jego bohaterowie to gatunkowy majstersztyk. Easy – Czarny, który się dorobił (i wszystko stracił) w swoich stroni od używania przemocy, od tego ma przyjaciela niezrównoważonego szaleńca o ksywie Mysz, który bardzo często zamiast pomagać w prowadzeniu śledztwa mocno je komplikuje (zbyt szybko sięga po środki ostateczne). Między postaciami iskrzy, chociaż relacje, jakie ich łączą balansują na cienkiej granicy między przyjaźnią a nienawiścią. Do tego wszystkiego dochodzi tło – Los Angeles lat czterdziestych, jazz, zakazane knajpy i rasowe podziały. Czyta się to rewelacyjne, narracja wciąga a intryga prowadzona jest tak, że wcale nie przeszkadza nam, iż domyślamy się jak to wszystko się skończy. Ważniejsze od kto zabił u Mosley’a jest, bowiem to kto go szuka i w jaki sposób.

Wydawnictwo, które wznawia Mosley’a odgraża się, iż wyda u nas wszystkie powieści autora. Jeśli do tego dojdzie (a pamiętamy, iż EMG miało wydać serię powieści Mickey’a Spillane’a i nie wydało) poważna luka na naszym kryminalnym rynku zostanie uzupełniona. Teraz jeszcze niech ktoś weźmie i wyda Chestera Himesa – pisarza, bez którego nie byłoby Waltera Mosley’a.

PS

Możecie kojarzyć „Diabła…” dzięki świetnej ekranizacji z Denzelem Washingtonem w roli głównej.

 

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz