książki

Deep Purple: Smoke on the Water

Deep Purple: Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych, Dave Thompson, SQN 2013.

Nie wiem co chciał nam przekazać specjalista od muzyki Leszek Gnoiński pisząc o najnowszej biografii Deep Purple, że „czyta się ją jak dobry thriller” (patrz skrzydełko książki) bo nie znalazłem tu ani morderstw, ani porwań, ani nawet suspensu czy niepokojąco mrocznej atmosfery, ale po jej lekturze mogę powiedzieć jedno: na pewno czyta się ją świetnie.

Autor książki, Dave Thompson, naprawdę się postarał, aby nie tylko ukazać historię legendarnej brytyjskiej grupy z wielu perspektyw (na rozwój wydarzeń spoglądamy tu m.in. oczami członków zespołu, fanów, krytyków i samego Thompsona), ale też doprawić całość odpowiednią ilością ciekawostek i anegdot, a do tego zadbać o adekwatny styl, w którym znajdziemy wystarczającą liczbę gierek słownych, aby książka mogła pod tym względem konkurować z dziwacznymi i wieloznacznymi tekstami Iana Gillana. Co prawda tłumaczowi nie wszystkie tego typu niuanse udaje się uchwycić i równie zabawnie przełożyć na język polski, ale i tak nie wypada za bardzo narzekać na robotę, jaką wykonał tutaj zarówno on, jak i redaktorzy książki, momentami prostując w przypisach zapędzającego się autora (np. kiedy zalicza on grupę Whitesnake do nurtu New Wave of British Heavy Metal) i dorzucając od siebie interesujące posłowie.

Jeśli więc chcecie wiedzieć, jak dokładnie doszło do powstania Deep Purple, w jakich bólach rodził się najsłynniejszy skład grupy, dlaczego jeden z jej najpopularniejszych utworów nazywał się początkowo &bdqbdquo;Uklęknij i módl się” i co sprawiło, że Ian Gillan w końcu postanowił ściąć swoje wspaniałe loki – bez wahania bierzcie się za „Deep Purple: Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych”. Nie tylko jest to biografia napisana jednocześnie lekko i szalenie profesjonalnie, ale do tego stara się ona przedstawić szczegółowo nie tylko poczynania swoich tytułowych bohaterów, ale także większości pozostałych grup, przez które przewinęli się członkowie Deep Purple, niejednokrotnie zachęcając czytelnika do sięgnięcia po ich nagrania. A co równie ważne: autor ani nie podchodzi do twórczości Deep Purple bezkrytycznie (kiedy pastwi się nad albumem „Stormbringer”, w pewnym momencie chcemy już wręcz żeby przestał!), ani też nie traktuje po macoszemu tych płyt zespołu, które nie zyskały statusu „klasycznych” (miło przeczytać te wszystkie ciepłe słowa, jakie wypisuje na temat niedocenianej zwykle płyty „Abandon”). Niezwykle porządnie opracowano też wszystkie dodatki, czyli szczegółową dyskografię grupy i jej członków oraz listę pozostałych źródeł opisujących historię Deep Purple. A już chyba największą niespodziankę stanowi fakt, że w książce znalazło się również miejsce dla najnowszej, dopiero co wydanej płyty „NOW What?!”, którą bez problemu można przecież zaliczyć do największych dokonań grupy.

Nasza ocena: 8.0/10

Bartek Paszylk

 

Kategorie
książki
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Dodaj komentarz