Albatros
książki

Czerwone światło hańby

Graham Masterton to wciąż jeden z najpopularniejszych pisarzy w naszym kraju i czy to się komuś podoba, czy nie, jego książki sprzedają się jak świeże bułeczki. Wielcy krytycy często utyskują na jego warsztat czy sztampowe fabuły, nie da się jednak odmówić autorowi talentu do tworzenia zapadających w pamięć powieści. Obok wielu przeciętnych i naiwnych w jego dorobku pojawiają się bowiem też takie, obok których nie da się przejść obojętnie. Należy do nich niewątpliwie cykl o Katie Maguire, który właśnie wzbogacił się o trzeci tom „Czerwone światło hańby”.

Katie Maquire to komisarz w irlandzkiej policji. Nie ma w życiu lekko. Jest kobietą sukcesu, która ciężką pracą zapracowała na swoją pozycję, ale wciąż nie brak ludzi, również na wysoko postawionych stanowiskach,  którzy nie mogą zaakceptować faktu, że tak poważną funkcję pełni piękna kobieta. Problemów nie brak również w jej życiu osobistym, bowiem natłok obowiązków odbija się na jej związku i relacjach z bliskimi. Do tego wszystkiego pracuje przy najcięższych i najbrutalniejszych sprawach, gdzie granica między potworem a człowiekiem jest bardzo niewyraźna.

Tym razem sprawa dotyczy brutalnego zabójstwa. W opuszczonym budynku policja znajduje straszliwie okaleczone zwłoki mężczyzny w zaawansowanym stanie rozkładu. W pomieszczeniu znajduje się również młoda dziewczynka afrykańskiego pochodzenia, a wszystkie dowody wskazują na to, że była zmuszana do nierządu. Wszystko wskazuje na to, że zabójcą była kobieta, która w akcie zemsty odcięła mężczyźnie dłonie, a następnie odstrzeliła mu twarz. Dochodzenie zaczyna się zazębiać z akcją, jaką prowadzi rządzący miejscowym seksbiznesem milioner Michael Gerrety. Uważa on, że należy upaństwowić prostytucję, podkreślając, że sam dba o uczciwy i bezpieczny rozkwit branży seksualnej. Wkrótce padają kolejne ofiary, wszystkie powiązane z Gerrety’m. Osaczona przez przełożonych, bezradna wobec stojącego ponad prawem przestępcy, Katie zaczyna mieć wątpliwości, czy nie pozwolić zabójcy dokończyć swojej zemsty.

Cykl Katie Maguire otworzył nowy rozdział w twórczości Mastertona, który w ten sposób oddalił się od brutalnych (czasem kuriozalnych) horrorów i wkroczył na drogę thrillerów z domieszką kryminału skupiając się na prawdziwych i wstrząsających tematach współczesnego świata. O ile jeszcze w pierwszym tomie stanowisko autora nie było tak wyraźne i oscylowało wokół znanych z jego twórczości motywów, to w kolejnych wyraźnie sprzeciwił się poważnym problemom naszej cywilizacji. W „Upadłych aniołach” piętnował pedofilię wśród księży, tym razem na celownik wziął seksbiznes, prostytucję i nieludzkie traktowanie emigrantów z Afryki w Cork w Irlandii. Niestety, proceder ów wciąż ma miejsce, a pisarz jedynie zasygnalizował tragedię jaka dotyka wiele młodych kobiet i dziewczynek. Pod tym względem Masterton nie zawodzi. Opisy są drastyczne, a sceny przemocy nad wyraz brutalne, co stanowi ciekawy eksperyment dla empatii czytelników. Po tym co dzieje się z dziewczynami, jakoś trudno jest żałować oprawców… Powieść więc jest mocna i wciągająca. Warsztatowo również nie odbiega od standardów twórcy, kto więc go lubi, dostanie wszystko, czego się spodziewa, włącznie z erotycznymi scenami z główną bohaterką.

Problemem dla niektórych może być brak kryminalnej zagadki, w zasadzie od początku wiadomo kto, a bardzo szybko wyjaśnia się również dlaczego. Masterton jednak wyraźnie tym razem postanowił skupić się na samej Katie i jej problemach, dylematach, jednocześnie ukazując z jak zepsutym i ohydnym światem przyszło jej walczyć. Osobiście dałem się pochłonąć tej historii i z zadowoleniem dotarłem do finału, stwierdzając, że jest to jedna z najlepszych książek, jaką autor „Manitou” wydał w ostatnich latach. Mocna, skłaniająca do refleksji (może i niewielkich, ale jednak) i otwierająca nowe furtki do kontynuacji. Pozostaje liczyć, że polscy wydawcy zainteresują się kolejnymi tomami.

Kategorie
książki
Łukasz Radecki

Pisarz, nauczyciel, muzyk, redaktor, publicysta. Autor i współautor ponad dziesięciu zbiorów opowiadań m.in. „Kraina bez powrotu: Opowieści Niesamowite” (2009), „Lek na lęk” (2011), cyklu „Bóg Horror Ojczyzna” (2013), „Pradawne zło” (2014), „Horror klasy B” (2015), „Królestwo gore” (2017) oraz powieści „Miasteczko” (2015), „Zombie.pl” (2016), cykl „Nienasycony” (2017). Muzyk zespołów Acrybia, Damage Case i Wilcy. Pisał i recenzował w sieci i prasie. Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.

Dodaj komentarz