książki

Czerwone jak krew

 

 

 Czerwone jak krew, Salla Simuka, WAB

 

No to do grupy skandynawskich krajów produkujących niezłe kryminały do mojego prywatnego rankingu dorzucam Finlandię. Z tego co pamiętam na razie jej tam nie było…  

 

Na początek ważna informacja: to powieść przeznaczona dla młodzieży a nie dorosłych. Jest tu intryga, jaka mogłaby znaleźć się w powieści dla dorosłych tylko delikatnie przykrojona – niezbyt zawiła, okrutna w stopniu przyswajalnym przez młodego czytelnika (zahartowanego opowieściami o wampirach i nieumarłych), no i seksu nie ma wyłożonego kawa na ławę. Autorka zna dobrze wzorce, bo oprócz pisania własnych powieści zajmuje się tłumaczeniami skandynawskich kryminałów na fiński.

  

Główną bohaterką serii –bo książka jest pierwszą częścią trylogii –jest outsidera Lumikki, która zaczęła właśnie naukę w liceum artystycznym w Tampere, zostawiając za sobą nie najlepszą przeszłość. Niejasną, o której ona nie chce myśleć, a nam narrator nie chce za dużo opowiadać – tylko tyle, byśmy mieli świadomość, że mroczna osobowość Lumikki to nie poza egzaltowanej nastolatki. Co jeszcze wiemy? Że lubi nosić glany, że kochała jakiegoś faceta, ale zauważa też dziewczyny (a one ją), że umie przeszukać czyjś komputer może nie z biegłością Liz Salander, ale w końcu jest jeszcze uczennicą. Z takich uczennic rosną potem specjalistki do walki z przestępczością zorganizowaną albo szefowe band – zależy, co je bardziej znęci. Lumikki jest po dobrej stronie, no ale to jest książka dla młodzieży, więc nie miała wyboru… Dlatego trzeba wybaczyć te kilka uproszczeń jakie pisarka stosuje to i ówdzie i nie zżymać się, że fińska smarkula potrafi zakraść się do willi bosa rosyjskiego gangu i wyjść z tego cało.    

  

Poza głównym wątkami kryminalnymi (estońsko-rosyjscy przestępcy, rynek narkotykowy, skorumpowany gliniarz) są te najważniejsze dla młodych ludzi – szukanie akceptacji, swojej drogi, poczucie wyobcowanie i nie zawsze łatwe nawiązywanie przyjaźni.

 

Jestem dwa razy i jeszcze trochę starsza od Lumikki, a jednak kupuję ją w całości, fińskie nastolatki również – książka jest bestsellerem w Finlandii, a do 38 krajów sprzedano prawa do jej  przekładu. 

 

Czerwone jak krew na Gandalf.com.pl

Kategorie
książki

Dodaj komentarz