książki

Czas obcych władców

Czas obcych władców, Ignacio del Valle Noir Sur Blanc 2012

Hiszpański pisarz Ignacio del Valle każe nam spojrzeć na wojenny chaos z nieco innej niż zwykle perspektywy. Mamy tu co prawda do czynienia z całą tą krwawą zawieruchą II wojny światowej, jaką znamy z wielu źródeł historycznych, ale autor skupia się pośród niej na kilku intrygujących jednostkach oraz zagadce dziwacznego morderstwa. Oto grupa hiszpańskich ochotnik&oaoacute;w rzuconych na front wschodni natrafia na trupa z wyrytym na ciele ostrzeżeniem (PAMIĘTAJ, BÓG NA CIEBIE PATRZY), a wszystko wskazuje na to, że morderca ukrywa się wśród samych żołnierzy… „Czas obcych władców” to jednak coś więcej niż tylko klasyczny kryminał rozegrany w wojennej scenerii.

Przede wszystkim dzięki znakomitemu stylowi pisarskiemu del Valle’a, ale także dzięki wpleceniu w opowiadaną historię najprzeróżniejszych rozważań – chociażby na temat religii, wojny, miłości, czy – jakżeby inaczej! – zbrodni i kary. Co ważne, del Valle nie wymrukuje nudnych, odwiecznych prawd niczym żałosny mędrzec, którego nikt nie chce słuchać, ale potrafi wciągnąć czytelnika w pozorny dialog, tak, że chłonąc wojenną fabułę stajemy obok głównego bohatera i mamy ochotę podpowiadać mu, co powinien zrobić. A kiedy się do nas odzywa – z zainteresowaniem słuchamy.

 

Kategorie
książki
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Dodaj komentarz