książki

Bozie – Dzieci pytają, duchowni odpowiadają [recenzja]

„Boziami” powinni się zainteresować rodzice, którym zależy by ich pociechy wiedziały co nieco na temat religii – i to nie tylko tej jednej, „szkolnej”, ale także kilku innych.

Karolina Oponowicz wykonała kawał dobrej roboty kompilując tu pytania i odpowiedzi dotyczące przeróżnych tajemnic wiary, ale tak naprawdę autorami książki są w równym stopniu maluchy, od których zebrała pomysły na owe trudne pytania będące punktem wyjścia dla wszystkich dalszych rozważań, a także duchowni, którzy musieli sobie z nimi w zwięzły i przejrzysty sposób poradzić. Powstała w ten sposób książka dla dzieci, gdzie – jak chce ulubiony katecheta polskich mediów, Szymon Hołownia – „wszystko wytłumaczone jest tak, że zrozumie nawet dorosły”.

[quote align=’right’]Jest tu nie tylko co czytać – ale także co oglądać.

Jakie więc pytania zadają dzieci? Ano faktycznie ciekawe i niełatwe. Przykładowo: „Skąd wziął się Bóg?”, „Kto był starszy: Bóg czy dinozaury?”, „Jeżeli Bóg jest ojcem, to kto jest matką?”, albo „Czy można się modlić o wygrany mecz?”. Odpowiedzi udziela szóstka duchownych: diakon w kościele luterańskim Małgorzata Gaś, benedyktyn Maksymilian Nawara, imam Janusz Aleksandrowicz, rabin Stas Wojciechowicz, prawosławny ksiądz Artur Aleksiejuk i lama buddyjski Waldemar Zych. Ich wyjaśnienia też zwykle wypadają interesująco choć bywa, że tu i ówdzie – jak to się już duchownym zdarza – pomijają co trudniejsze aspekty pytań i każą nam się pogodzić z tym, że niektórych kwestii satysfakcjonująco wyjaśnić się nie da. Dobrze widać to na przykładzie pytania o Boga i dinozaury: rabin Stas z przekonaniem odpowiada, że Bóg jest starszy bo „był zawsze”, ale nie podejmuje dyskusji na temat tego, jak w ogóle ma się względem wiary sprawa istnienia dinozaurów, a co za tym idzie – ewolucji człowieka.

Książkę podzielono na kilka części, w których duchowni najpierw po kolei się przedstawiają, a następnie omawiają takie tematy jak m.in. wygląd Boga, formy, jakie w różnych religiach przybiera modlitwa, obchody najważniejszych świąt, a także – śmierć (tu intrygują zwłaszcza pytania takie jak: „Czy można uciec z piekła?” albo „Gdzie pracują diabły?”; duchownym nie udaje się też uciec przed wyjaśnieniem dręczącej wielu maluchów kwestii zamykania wrót niebios przed ich ukochanymi zwierzakami).

Atrakcyjność wydawnictwa podnoszą dodatkowo ilustracje Joanny Rzezak, zwykle lekkie i zabawne (przykładowo, za pomocą kilku sprawnych kresek artystka portretuje i zadające pytania maluchy, i odpowiadających na nie duchownych), ale gdzie trzeba – również bardzo staranne i szczegółowe (jak np. rysunki ukazujące święta takie jak Boże Ciało, Pascha czy Wesak); pojawiają się nawet krótkie mini-komiksy ukazujące skomplikowane losy różnych wysłanników Boga: Mojżesza, Jezusa, Mahometa i Buddy. Jest więc nie tylko co czytać – ale także co oglądać.

Kategorie
książki
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Dodaj komentarz