Egmont
komiks

Usagi Yojimbo: Dwieście posążków Jizo – hołd dla sztuki [recenzja]

Każdy twórca ma w swojej karierze lepsze i gorsze momenty, dzieła które można postawić na najwyższej półce i takie, które trzeba  chować głęboko w piwnicy. Stan Sakai i jego “Usagi Yojimbo” są jednak wyjątkiem od tej reguły, od ponad trzydziestu lat bawią i uczą na najwyższym poziomie.

“Dwieście posążków Jizo” jest już dwudziestym dziewiątym albumem w serii o długouchym Roninie. W środku znajduje się kilka krótszych historyjek, które łączy wspólna tematyka – sztuka. Tom rozpoczyna się “Artystą”, w którym autor w przejmujący sposób konfrontuje tradycyjne japońskie malarstwo z klasycznym zachodnim. Kryminalne, wzorcowo rozegrane i konstrukcyjnie oparte na dziełach Agathy Christie “Morderstwo w gospodzie” to trzymający w napięciu ukłon w stronę poezji. Z kolei tytułowe “Dwieście…”, zbudowane na schemacie znanym z westernów (do zapadłej mieściny przybywa samotny mściciel stający w obronie uciśnionych) i najbardziej dynamiczne ze wszystkich zawartych w albumie, oddaje cześć mozolnej pracy rzeźbiarzy. Jest jeszcze “Shoyu”, będące drobiazgowym zapisem tworzenia sosu sojowego i w pełni oddające pasję sztuk kulinarnych. Wisienką na torcie są wyłamujący się z tematyki zbioru “Lodowi posłańcy”, absolutnie doskonałe opowiadanie wzorowane na autentycznej historii. Całość uzupełniają melancholijna krótka forma o duchach oraz dwa zabawne epizody z elementami autobiograficznymi.

Sakai nadal nie wyczerpał worka z pomysłami do swoich opowieści i wciąż potrafi nie tyle zaskakiwać, co nieustannie podtrzymywać zainteresowanie. Na zmianę serwuje historie zabawne, przejmujące, wzruszające, przerażające, pełne akcji, wiedzy i zabawy popkulturą. Mnóstwo w nich emocji, cennych lekcji życia, wzorów postępowań i w szczególności – rozrywki na najwyższym poziomie. “Usagi Yojimbo” to wciąż seria idealna dla młodszych jak i starszych czytelników, ewoluująca niespiesznie, zarówno w warstwie estetycznej jak i narracyjnej, a przez to ponadczasowa. Jeśli jeszcze więc nie znacie tego bohatera, nie szkodzi, każdy album to doskonała okazja aby dać się porwać na całego.

Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz