Egmont
komiks

Strażnicy Początek #3: Nocny Puchacz. Dr Manhattan [recenzja]

Po Darwynie Cooke’u i Brianie Azzarello stery scenariusza kolejnego prequela „Strażników” przejął J. Michael Straczynski. Komiksowe arcydzieło Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa to niedościgniony ideał, z którym nawet współczesnym, wybitnym scenarzystkom ciężko się równać. Cooke ze swojego pojedynku z legendą (Gwardziści. Jedwabna Zjawa) wyszedł nawet obronną ręką, aczkolwiek mocno poobijany; Azzarello poległ z kretesem (Komediant. Rorschach), a Straczyński lawiruje gdzieś pomiędzy tymi dwoma.

W „Nocnym Puchaczu” autor dość szczegółowo przybliżył genezę tytułowego bohatera, przybliżając motywy i zdarzenia, które pchnęły go do przejęcia dziedzictwa Holisa Masona, czyli pierwszego Puchacza. Jest to na wskroś sensacyjna opowieść z lekką domieszką traumy i dramatu, w której o dziwo, najciekawszą rolę odgrywa drugoplanowy Rorschach. Można odnieść wrażenie, że w oczach Straczynskiego Dan Dreinberg był zbyt nijaką postacią aby móc samemu udźwignąć ciężar opowieści. Z kolei w „Dr Manhattanie” uwagę bardziej przyciągają przepiękne rysunki Adama Hughesa wykonane aerografem (stara dobra szkoła Drew Struzana), gdzie kobiety zdaja się być wyciągnięte prosto z pin-upowych plakatów, niż uproszczone studium charakterologiczne nadczłowieka. W albumie znajduje się też trzecia opowieść, która przybliża najzacieklejszego przeciwnika Gwardzistów, Molocha. Ze wszystkich zawartych w tomie, to właśnie ta najbardziej wpisuje się w oryginalnych „Strażników” i niejako rzuca nowe światło na misternie utkaną intrygę. Do tego jest bardzo klimatycznie zilustrowana przez Briana Azzarello, speca od mrocznych kryminałów.

Trzeci tom początku Strażników zawiera solidne, mainstreamowe opowieści, które równie dobrze mogłyby istnieć poza uniwersum wykreowanym przez Alana Moore’a. Czyta się je bez większych zgrzytów, jednakże szybko o nich zapomina. Krótko mówiąc nie dorastają pierwowzorowi do pięt.

Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz