Marvel Comics
komiks

Star Wars #1 [recenzja]

Zeszłoroczne przejęcie praw do Star Wars przez Disneya wywołało ogromne emocje, falę obaw i nadziei fanów. Przy okazji skorzystał na tym Marvel, który odzyskał możliwość wydawania komiksów ze świata Gwiezdnych Wojen. Oczywiście pojawiło się wiele pytań czy Dom Pomysłów będzie w stanie poradzić sobie z tym zadaniem i przebije poziomem serie Dark Horse’a.

Prawa do Star Wars Marvel posiadał już w latach 1977-86, ale przez kilkanaście ostatnich lat należały one do Dark Horse Comics. Oczywiście Dom Pomysłów z dumą eksponuje hasło „Welcome Home, Star Wars!” i wiele obiecuje. Czy pierwszy zeszyt zwiastuje wysoki poziom relaunchu? Nawet biorąc pod uwagę politykę wydawniczą Marvela i zamiłowanie do resetowania numeracji można spokojnie założyć, że debiutująca w przyszłym tygodniu seria doczeka się dużej liczby odcinków i nieprędko do sprzedaży trafi kolejny zresetowany „Star Wars #1”. To z kolei oznacza, że ten zeszyt trzeba było maksymalnie dopieścić i takie właśnie odnieśliśmy pierwsze wrażenie podczas lektury. Komiks jest bardzo dopracowany, ekskluzywny i można go wręcz „smakować”. W wersji, którą otrzymaliśmy do recenzji, zaraz po otwarciu wita nas kultowe „A long time ago in a galaxy far, far away…”, następnie mamy dwustronnicowe logo „Star Wars” i tradycyjne filmowe wprowadzenie do fabuły historii. Odruchowo prawie napisałem „fabuły filmu”, bo cały komiks, zarówno fabularnie, jak i pod względem oprawy sprawia wrażenie filmu i to w bardzo pozytywnym sensie. Historia jest bardzo płynna, a postacie świetnie pasują do kinowych pierwowzorów. Warte podkreślenia są także reklamy – raz, że jest ich stosunkowo niewiele, a dwa, że wszystkie związane są ze Star Wars, więc nie irytują i nie wyrywają z „seansu”. Jedyne do czego można byłoby się przyczepić to jakość papieru okładki – użyto standardowego, a bardziej dopasowany do tego ekskluzywnego wydania byłby np. ten użyty do Death of Wolverine.

Marvel zainwestował sporo nie tylko w marketing i reklamy, nic więc dziwnego, że do pracy nad nowymi seriami wytypował swoich czołowych scenarzystów i rysowników. Za fabułę głównej serii odpowiada Jason Aaron, oczywiście wielki fan Star Wars. W liście dla retailerów dołączonym do pierwszego numeru wspomina jak przeżywał kinowe pokazy oryginalnej trylogii i biegał po podwórku z patykiem udając rycerza Jedi. Widać, że scenarzysta jest podekscytowany możliwością pracy nad kultowymi bohaterami, ale nie oszukujmy się – kto by nie był? Ważniejszy od tego jest fakt, że Aaron udowadnia chociażby w „Thorze”, że potrafi budować świetną historię i już w pierwszym numerze mamy kilka zaskoczeń i bardzo ciekawie zapowiadających się wątków.

Rysunkami „SW” zajął się John Cassaday, czyli kolejne głośne nazwisko. W liście Aarona pojawia się pytanie „Has there ever been a better looking STAR WARS comic book?” i jest to w pełni uzasadnione. Rysunki są perfekcyjne i podobnie jak w przypadku kultowego runu w Astonishing X-Men samo oglądanie komiksu sprawia wielką frajdę. Wysoki poziom detali, świetnie odtworzone twarze i sylwetki znanych bohaterów, płynna kompozycja kadrów – wszystko jest ze sobą zgrane. Pozostaje tylko liczyć na to, że Cassaday ma już gotowe kilka zeszytów do przodu i nie będziemy narażeni na opóźnienia w publikacji kolejnych zeszytów.

W pierwszym numerze SW znalazło się też sporo dodatków – nie tylko podstawowa okładka drugiego numeru, ale i przykładowe strony z debiutujących niedługo serii: Darth Vader i Princess Leia. To miły dodatek, bo widać jak zróżnicowane graficznie będą te tytuły (swoją drogą Salvador Larocca dawno nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak w sneak peeku DV). Do tego oczywiście dochodzi Digital Code, czyli kod umożliwiający legalny dostęp do cyfrowej wersji komiksu.

Wrażenia z lektury „Star Wars #1” są bardzo pozytywne. Już w pierwszym numerze otrzymujemy dużą dawkę akcji i mocny cliffhanger. Postacie przypominają filmowe oryginały wyglądem, charakterem i językiem. Całość jest bardzo dopracowana i Marvel błyskotliwie rozpoczyna nową erę w historii komiksowych Gwiezdnych Wojen.

[amazon template=add to cart&asin=0785192131]

Kategorie
komiks

Dodaj komentarz