komiks

Riverdale #1: Całkiem nowe historie – Komiksowe guilty pleasure [recenzja]

Jak twierdzi sam Roberto Aguirre-Sacasa, pomysłodawca serii, „Riverdale. Całkiem nowe historie #1” to komiks, który powstał na podstawie serialu opartego na komiksie. I biznes się kręci. Ale na bok złośliwości, bo nowe przygody Archiego i reszty paczki to całkiem przyjemna i niezobowiązująca lektura na jeden wieczór.

Serial „Riverdale” sieje zamęt wśród nastoletnich widzów, jednak Archie, Betty, Veronica oraz Jughead nie są nowymi postaciami, bo ich obecność w popkulturze trwa od przeszło 75 lat. Przyjaciele występowali razem i osobno na paskach komiksowych, samodzielnych publikacjach, a nawet w serialach animowanych. Jednak dopiero dzięki telewizyjnej ekranizacji dzieciaki z Riverdale High School dały się poznać szerszemu gronu odbiorców. Najnowsze dziecko Aguirre-Sacasa stanowi coś w stylu uzupełnienia serialu. Twórcy dziewięciu opowiastek, składających się na tom pierwszy komiksu, rozwijają wątki, które w serii tv zostały ledwie muśnięte. I jak przystało na obyczajówkę akcja jako taka schodzi na dalszy plan, bo całość skupia się na bohaterach i łączących ich relacjach.

Nie trzeba znać serialu, żeby bez problemu odnaleźć się w komiksowym świecie Riverdale. Co więcej, komiks wypada zdecydowanie ciekawiej niż seria tv, bo postaci są bardziej wyluzowane, przejaskrawione i zabawne. Rysunkowi bohaterowie nie sprawiają wrażenia jakby nosili za ciasne buty, co niestety zdarza się wypicowanym aktorom z telewizji. Wiadomo, takie są teraz standardy, takie rzeczy chce oglądać młodzież. Dlatego jeśli ktoś lata edukacji szkolnej ma już dawno za sobą, to lepiej poczuje się w komiksowym miasteczku niż jego odpowiedniku ze srebrnego ekranu. Jeśli chodzi o fabułę, to tom pierwszy pozwala poznać bohaterów, ich problemy, marzenia i wzajemne powiązania. Zagadka śmierci Jasona na razie nie odgrywa tutaj żadnej istotnej roli. Zapewne w kolejnych zeszytach akcja nabierze tempa, a wątek kryminalny zostanie rozwinięty. Póki co rozchodzi się o to kto z kim i dlaczego.

Poszczególne historyjki z „Riverdale” nie są jakoś szczególnie oryginalne, ale czyta się je z prawdziwą przyjemnością. Szczególnie rozdział o piekielnym tygodniu Betty jako cheerleaderki i o aferze jedzeniowej w stołówce szkolnej (świetne nawiązane do kultowego „Klubu winowajców”). Za klimat opowieści odpowiadają bohaterowie, którzy mają w sobie mnóstwo wdzięku, lekkości i humoru. Co prawda to królowa dramy, diablica bez serca, Cheryl jest najbardziej charakterna, ale całe show kradnie jej słodziutka Betty. Urocza blondyneczka potrafi pokazać pazurki i nieźle namieszać, a scenki z jej udziałem bywają rozbrajająco zabawne. Pod względem graficznym trudno się do czegokolwiek doczepić. Kadry są przyzwoite, postaci dynamiczne, a ich emocje doskonale widoczne (gęby na szczęście nie podobne do tych z tv).

Wielu widzów serialu określa „Riverdale” jako guilty pleasure. Z komiksem jest podobnie – czysta rozrywka i nic poza tym. „Całkiem nowe historie” spodobają się przede wszystkim wielbicielom szkolnych obyczajówek, fanom serii telewizyjnej, nastolatkom oraz dorosłym, którym nadal dudni w żyłach szczenięca krew.

Komiks  ma 136 stron, papier jest przyjemny w dotyku, a farba wyrazista dzięki czemu kolory są żywe. Nie ma błędów językowych, co jest wyraźną poprawą w stosunku do debiutanckiego albumu Ultimate Comics – jednym słowem kawał dobrej roboty. Oby ich kolejne komiksy utrzymały ten wysoki, albo wyższy, poziom.

Riverdale #1: Całkiem nowe historie. Scenariusz: James Dewille, Will Ewing, Michael Grassi, Daniel King, Britta Lundin, Greg Murray, Brain E. Paterson. Rysunki: Joe Eisma, Eliot Fernandez, Alitha Martinez, Thomas Pitilli, Jim Towe, Janice Chiang, Thomas Chu, Bob Smith, Andre Szymanowicz, Glenn Whitmore, John Workman. Ultimate Comics 2018
6
Riverdale #1: Całkiem nowe historie. Scenariusz: James Dewille, Will Ewing, Michael Grassi, Daniel King, Britta Lundin, Greg Murray, Brain E. Paterson. Rysunki: Joe Eisma, Eliot Fernandez, Alitha Martinez, Thomas Pitilli, Jim Towe, Janice Chiang, Thomas Chu, Bob Smith, Andre Szymanowicz, Glenn Whitmore, John Workman. Ultimate Comics 2018
Kategorie
komiks
Marta Kowal

Rocznik 87. Czytelniczka z bibliofilskimi skłonnościami, komiksomaniaczka, poszukiwaczka muzycznych wrażeń, hobbicka dusza. Mama Ignacego, żona swojego Męża. Prowadzi bloga Zaczytana mama.

Dodaj komentarz