komiks

Rat Queens #1: Magią i Maskarą – Fantasy z przytupem [recenzja]

High fantasy w stylu „Dungeons & Dragons” może być najbardziej zużytą konwencją świata, ale „Rat Queens” pokazuje, że do ożywienia klimatu wystarczy odrobina Tarantinowskiego zacięcia i porządna intryga.

Od dobrych paru lat w fantasy nie dzieje się za wiele. Pojedyncze przebłyski geniuszu (jak choćby książki Stevena Eriksona, sukces „Wiedźmina 3” czy telewizyjnej „Gry o Tron”) wiosny nie czynią. Ale czasem twórcy nie muszą nawet udawać oryginalnych, by zaserwować odbiorcy soczystą rozrywkę. Kurtis J. Wiebe oraz Roc Upchurch postawili na dobrą zabawę – i tym wygrywają.

Rat Queens to drużyna zakapiornych najemniczek. Robią rozróby, zaciągają do łóżka wszystko, co się rusza i generalnie sieją chaos naokoło. Miasto, dla którego pracują już dawno by się ich pozbyło, gdyby nie fakt, że są najlepsze w branży. I ocaliły okolicę. Traf chce, że misja, którą wypełniają w czynie społecznym za ostatnie szkody, które wyrządziły – okazuje się ustawiona i ktoś wydaje na nie wyrok. A to tylko początek zadymy.

Siłą napędową komiksu jest bezpretensjonalna konstrukcja postaci. Wszystkie cztery bohaterki, to silne babki, każda na swój sposób. Różnią się temperamentem, zdolnościami, wszystkie zbudowano na podkręconych archetypach fantasy – ale równie dobrze mogłyby to być dziewczyny, które dokopały Kurtowi Russelowi w „Death Proof”. Twarde sztuki. Choć wrażliwe, kiedy trzeba. Kiedy opada bitewny kurz. Całą historię opowiedziano z humorem.

Atutem okazuje się też lekko zarysowany – i pociągnięty grubą krechą – świat, korzystający ze wszystkich możliwych klisz gatunku, jakie tylko przyjdą Wam do głowy. Po prostu Wiebe pisze je tak, że zyskują świeży i zabawny charakter. Do tego dochodzi dynamiczna oprawa podkreślająca specyficzny urok bohaterek i szaleństwo, jakie rozpętują naokoło.

„Rat Queens” jest komiksem, który nie sili się na wybitność i dzięki temu zapewnia kawał przezabawnej, odprężającej lektury. Aż chce się czytać dalej.

Rat Queens, t. 1: Magią i Masakrą, scen. Kurtis J. Wiebe, rys. Roc Upchurch, tłum. Kamil Śmiałkowski, NonStop Comics 2017
7.5
Rat Queens, t. 1: Magią i Masakrą, scen. Kurtis J. Wiebe, rys. Roc Upchurch, tłum. Kamil Śmiałkowski, NonStop Comics 2017
  • 7.5
Kategorie
komiks
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią - literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach", "Playboyu" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz