komiks

Potter’s Field. Cmentarz bezimiennych – nowojorski czarny kryminał [recenzja]

“Potter’s Field. Cmentarz bezimiennych” to zamknięty w jednym tomie czarny kryminał ze świetnym pomysłem wyjściowym, pozostawiający z większą ilością pytań niż odpowiedzi.

Nowy Jork. Po ciemnych uliczkach i podejrzanych spelunach snuje się John Doe, tajemniczy człowiek, któremu zależy wyłącznie na oddaniu sprawiedliwości umarłym. Za misję postawił sobie rozwiązywanie niewyjaśnionych spraw i zwracanie tożsamości anonimowym ofiarom, które leżą pod ciągami numerków na tytułowym cmentarzu bezimiennych. Nie dowiemy się kim jest i dlaczego to robi, ale poznamy przynajmniej sposoby, dzięki którym osiąga swój cel. Bowiem tak naprawdę nie jest osamotniony w swojej misji, zbudował własną sieć informatorów i dłużników, którzy pozwalają mu dotrzeć do potrzebnych informacji.

Każdy z czterech rozdziałów to oddzielna sprawa anonimowego trupa, którego tożsamość Doe próbuje ustalić. Każdy z nich to ciekawy wgląd w metody, jakimi bohater się posługuje i zaledwie wstęp do znacznie dłuższej historii, która jednak nigdy nie powstanie. W “Potter’s Field” drzemie ogromny potencjał na serię pokroju “100 Naboi”, jednak Mark Waid nie pociągnął dalej tematu. Mimo to, jako samodzielna całość, sprawdza się całkiem nieźle, podsyca ciekawość i pobudza wyobraźnię. Pomagają w tym cudne noirowe rysunki Paula Azacety, którego znacie z “Outcast – Opętanie”, pociągnięte grubą, kanciastą krechą, wypełnione detalami i uzupełnione brudnymi kolorami Nicka Filardiego. Wizualnie jest to mała perełka, którą można oglądać bez końca. Azaceta wypada tu znacznie lepiej i ciekawiej niż w “Opętaniu”, choć i gatunek opowieści, w której się porusza nie jest bez znaczenia.

“Cmentarz bezimiennych” to bardzo klimatyczna, gęsta opowieść eksplorująca margines społeczny Nowego Jorku, potrafiąca trzymać w napięciu, mimo braku szybszej i dramatycznej akcji. Raymond Chandler polecałby.

Potter’s Field. Cmentarz bezimiennych. Scenariusz: Mark Waid. Rysunki: Paul Azaceta. Mucha Comics 2017
7.5
Potter’s Field. Cmentarz bezimiennych. Scenariusz: Mark Waid. Rysunki: Paul Azaceta. Mucha Comics 2017
Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz