Fundacja Nasza Ziemia
komiks

Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania ziemi 2

Fundacja Nasza Ziemia chcąc propagować ekologiczny styl życia wśród najmłodszych, po raz drugi przygotowała komiks pedagogiczny, który nie tylko uczy, ale też bawi.

„Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania ziemi 2” Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Karola Kalinowskiego (rysunki) to bardzo udane połączenie elementów edukacyjnych i wciągającej przygodowej opowieści. W pierwszym albumie, wydanym rok temu, trójka przyjaciół odnalazła na wysypisku śmieci tajemniczą kostkę, dzięki której mogli przenosić się zarówno w czasie jak i przestrzeni. Sprytne i mądre dzieciaki wracają z wakacji i na nawo rozpoczynają wędrówkę z jednego historycznego okresu do drugiego, spotykając znane osobistości jak i zwykłych ludzi, pomagając im rozwiązać przeróżne problemy natury ekologicznej. Sympatyczni Lidka, Franek i Maks trafiają więc do starożytnego Egiptu, gdzie uczą się bycia odpowiedzialnym konsumentem, na rybacki kuter, gdzie edukują rybaków o rozsądnej gospodarce zasobami naturalnymi, do starożytnych Chin, gdzie uczą cesarza oszczędzać energię i w kilka innych równie ciekawych miejsc, z których wynoszą dla siebie wiele cennych lekcji. Najciekawsza wydaje się być ta obrazująca zasady działania wolontariatu i jego ważnej roli w różnych obszarach społecznych, zachęcająca do bezinteresownego pomagania na rzecz dobra ogółu.

Skarżycki wszystkie te ważne kwestie podaje w bardzo przystępnej, przygodowej formie, doprawionej lekkim, niewymuszonym humorem. Nie ma tutaj wciskania przysłowiowego kitu, topornego edukowania na siłę, a bardzo komunikatywny i atrakcyjny przekaz trafiający w sedno problemów.  Dodatkowo o tyle ciekawy, że dylematy o zasięgu globalnym z łatwością transferuje do poziomu lokalnego, pokazując jak w prosty sposób można sobie z nimi radzić w skali najbliższego otoczenia. Album jest świetnie zilustrowany przez Karola Kalinowskiego, autora sławnej i przecudnej „Łaumy”, którego cartoonowa kreska charakteryzuje się prostotą i przejrzystością, a przesympatycznie odmalowani bohaterowie i żywa, kolorowa paleta barw tylko zachęcają do zapoznania się z ich przygodami. Całość uzupełnia słowniczek pojęć zrozumiale tłumaczący co trudniejsze sformułowania wypowiadane przez bohaterów oraz lista najważniejszych zagadnień podejmowanych w komiksie, wyliczona i opisana.

„Podróże…” to wręcz modelowy przykład komiksu, który poprzez dobrą zabawę poszerza wiedzę i uczula dzieciaki na pewne ważne kwestie. Pozostaje mieć nadzieję, że Fundacja Nasza Ziemia na tym nie poprzestanie i za jakiś czas otrzymamy kolejne świetne narzędzie do edukowania naszych pociech. Album można bezpłatnie otrzymać w siedzibie fundacji lub zamawiając poprzez e-mail: fundacja[at]naszaziemia.pl.

Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz