Zakamarki
komiks

Pippi się wprowadza i inne komiksy [recenzja]

W tym roku Pippi Pończoszanka obchodzi swoje siedemdziesiąte urodziny. Z tej okazji wydawnictwo Zakamarki przygotowało wydanie odnowionych komiksów Astrid Lindgren i Ingrid Vang Nyman o najsilniejszej i najsympatyczniejszej dziewczynce świata.

Od stycznia 1957 r. do grudnia 1959 r. w magazynie dla dzieci „Klumpe Dumpe” ukazało się trzydzieści sześć czterostronicowych komiksów będących luźną adaptacją literackich przygód Pippi. Scenariusze do nich osobiście tworzyła Astrid Lindgren, a rysunki ilustratorka książek, Ingrid Vang Nyman. „Pippi się wprowadza…” zawiera pierwsze dwanaście opowieści z odświeżoną w 2010 roku kolorystyką.

Komiksowa Pippi była swoistym eksperymentem dla Lindgren, dla której to medium było zupełnie dziewiczym terenem. Autorka trochę na wyczucie i nieporadnie oswajała się z obrazkową narracją, co jest mocno wyczuwalne w pierwszych epizodach, gdzie zarówno dymki dialogowe jak i offowe są rozmieszczone w zupełnie przypadkowych miejscach, płynność przyczynowo skutkowa jest często zaburzona, a skróty fabularne zbyt duże. Na szczęście pisarka z każdym kolejnym komiksem coraz bardziej wczuwała się w rolę scenarzystki, opanowywała nowy dla siebie sposób opowiadania i gdzieś tak w połowie tomu toporność ulega coraz większej finezji.

Główna bohaterka to stara, dobra Pippi jaką znamy z książek: beztroska, uczynna, pomysłowa, wygadana i zawsze uśmiechnięta, a jej przygody niezmiennie fascynujące i zabawne. Lindgren w ogóle nie zgubiła tej charakterystycznej, specyficznej atmosfery słodkiej niefrasobliwości i za to należy się jej uznanie. Tym bardziej, że zabawa w berka z policjantami czy wizyta w szkole oddziałują z taką samą siłą jak w książce i tak samo obnażają skostniałe ramy rzeczywistości dorosłych.

Ilustracje Ingrid Vang Nyman to szczyt wizualnej prostoty i przejrzystości. W kadrach nie ma żadnych zbędnych elementów, a tło przeważnie zieje kolorową pustką, dzięki czemu czytające dziecko zwraca uwagę wyłącznie na to co najważniejsze. Bo nie zapominajmy, że to opowieść skierowana głównie do najmłodszych czytelników, którzy dopiero oswajają się zarówno ze słowem jak i obrazem. Jest jednak jeden drobny element, na który uwagę zwrócą co pilniejsi odbiorcy, mianowicie pan Nilson, mistrz drugiego planu, ukrywający się często w różnych miejscach kadrów i przeżywający swoje własne przygody.

„Pippi się wprowadza i inne komiksy” to przesympatyczna publikacja, która z pewnością zachęci dzieciaki do sięgnięcia po literacki pierwowzór, a tych co są już z nim zaznajomieni, wprawi w przyjemny nastrój. Teraz tylko czekać na kolejne dwa tomy zwariowanych przygód niezłomnej Pończoszanki.

Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz